68-21

28-10

40-11

Φαίνεται και από τους αριθμούς ότι καλύτερα τα πήγαμε μακριά από την έδρα μας, παρά μέσα σε αυτήν!

Και πιο πολλούς βαθμούς μαζέψαμε (33 εντός, 37 εκτός) και πολύ περισσότερα γκολ σημειώσαμε (40 εκτός, 28 εντός).

Ευρύτερη νίκη: ΑΠΟΛΛΩΝ – Αετός Καλλιθέας 5-0.

Ευρύτερη ήττα: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΕ Περιστερίου 1-2 (οι άλλες τρεις, με σκορ 1-0).

Παιχνίδι με τα περισσότερα γκολ: Δάφνη Αθηνών – ΑΠΟΛΛΩΝ 2-5.

Παιχνίδια που σκοράραμε τουλάχιστον ένα γκολ: 25 στα 30.

Παιχνίδια χωρίς να δεχθούμε γκολ: 13 στα 30.

16

710’

10

216’

1

0

0
Μάριος Γιάνκου
9

411’

2

1

1
Δημήτρης Παπουτσής
8

707’

3

2

1
Θωμάς Γκρέμο
8

415’

0

0

0
Αλέξανδρος Παναγιώτου
5

377’

0

0

0
Αλεξόδημος Δημαλέξης
5

267’

1

0

0
Μάνος Κανδεράκης
4

156’

0

0

0
Μιχάλης Βορίκι
3

177’

0

0

0
Στάθης Πασακόπουλος
2

45’

0

0

0
Παναγιώτης Δούσης
1

25’

0

0

0
Πέτρος Πέτοβιτς
1

29’

1

0

0
Πωλ Ντυράν
1

33’

0

Χρησιμοποιήθηκαν συνολικά 28 ποδοσφαιριστές, θα ήταν πιθανότατα 29, αν δεν ήταν άτυχος με τον τραυματισμό του ο Βασίλης Κούκος.

Στους 16 από τους 28 έπεσε το κυρίως βάρος, με τον Γιάννη Παππά να μετρά το απόλυτο (30 στα 30) και τον Φίλιππο Κοτσαύτη με βραχεία κεφαλή πρώτο σε λεπτά συμμετοχής.

Πρώτος σκόρερ, στην πρώτη του χρονιά με την αντρική ομάδα, ο 15χρονος Πάνος Κομνηνός, που σημείωσε συνολικά 18 γκολ, τα 12 μάλιστα εκ των οποίων σε εκτός έδρας παιχνίδια!

Τον μικρότερο ηλικιακά ποδοσφαιριστή μας ακολούθησε σε σκοράρισμα ο μεγαλύτερος, ο Τάσος Χαμπέρης, μεταγραφή του περασμένου καλοκαιριού, έφτασε τα 10 γκολ. Συνολικά, σκόραραν 16 διαφορετικοί παίκτες για την ομάδα μας (συν ένα αυτογκόλ).

Στις ασίστ, πρωτιά για τον Γιάννη Παππά με 8, ο Κουφός είχε 7 και ο Χαμπέρης 6. Και στα δοκάρια, πιο… άτυχος ο Κομνηνός (6), ενώ τέσσερα είχε ο Χαμπέρης.

Από τους 29 ποδοσφαιριστές, οι 21 είναι κάτω των 23 ετών!!!

68-21

Εντυπωσιακό στοιχείο σταθερότητας η σύγκριση ανάμεσα σε α’ και β’ γύρο.

Η ομάδα μας έφερε ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα (11 νίκες, 2 ισοπαλίες, 2 ήττες), με μια μικρή προς το καλύτερο διαφορά στο β’ γύρο σε ό,τι αφορά τη διαφορά τερμάτων (βάλαμε δύο περισσότερα, δεχθήκαμε ένα λιγότερο).

68-21

Από τα 30 παιχνίδια, στα 11 πήγαμε ισόπαλοι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στις τέσσερις περιπτώσεις τελικά πήραμε τη νίκη στην επανάληψη (Αίας 2-1, ΑΟ Ιλίου 2-1, Δάσος 1-0, Νίκη 3-0), τέσσερις φορές το παιχνίδι παρέμεινε ισόπαλο (Προμηθέας 0-0, Νίκη 1-1, Δάφνη 2-2, Αρης Χολαργού 0-0) και τρεις χάσαμε (Κρόνος 0-1, ΑΕ Περιστερίου 0-1, Ατλας 0-1).

4

Εδώ παρατηρούμε ότι ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στα 21 από τα 30 παιχνίδια του και στα 20 εξ’ αυτών κατέκτησε τελικά και τη νίκη!

Μοναδική φορά που δεν τα κατάφερε ήταν στην εντός έδρας ισοπαλία με τη Νίκη Αλίμου, που είχε θυμόμαστε ισοφαρίσει με ανύπαρκτο πέναλτι.

Στις 7 περιπτώσεις που βρέθηκε η ομάδα μας να κυνηγάει το σκορ, το γύρισε ολοκληρωτικά στις δύο εξ’ αυτών (ΑΟ Ιλίου, Αρη Χολαργού) και βρέθηκε κοντά και σε μια τρίτη, όταν μετέτρεψε το 0-1 της Δάφνης Αθηνών σε 2-1, για να ισοφαριστεί στο τέλος.

Με γκολ στα τελευταία λεπτά, οπότε και δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια αντίδρασης, χάθηκαν τα δύο παιχνίδια με την ΑΕ Περιστερίου, το εκτός έδρας με τον Ατλα Κυψέλης και το εντός με τον Κρόνο Αθηνών.

Προφανώς στον πίνακα δεν συμπεριλαμβάνονται τα δύο 0-0, με Προμηθέα (εκτός) και Αρη Χολαργού (εντός).

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΕΧΘΟΥΜΕ5 (6η-10η αγωνιστική)

Ποτέ δεν κάναμε δεύτερη σερί ήττα ή ισοπαλία και μόνο σε μία περίπτωση πέρασαν δύο αγωνιστικές χωρίς νίκη, τότε που στην έδρα μας χάσαμε εκείνο το απίθανο ματς από τον Κρόνο (0-1) και φέραμε επεισοδιακή ισοπαλία με τη Δάφνη (2-2).

Μία φορά κάναμε σερί πέντε νικών και άλλες δύο από τέσσερις. Ακρως εντυπωσιακό το 7-1-0 που είχαμε εκτός έδρας σε όλο το 2011.

0

Αν και διεκδικητές της ανόδου, κατά συνέπεια την περισσότερη ώρα στα παιχνίδια μας σε θέση επίθεσης, κερδίσαμε μόλις τρία πέναλτι, που δεν έπαιξαν και κανένα ρόλο στα τελικά αποτελέσματα.

Τα δύο εξ’ αυτών με τις δύο τελευταίες ομάδες του ομίλου, την Ιεράπολη (4-0 εκτός, εύστοχο) και τον Αετό Καλλιθέας (4-0 εκτός, άστοχο). Το τρίτο πέναλτι, στο εντός έδρας 4-1 επί του ΑΟ Ιλίου (το 4ο γκολ μας).

Από την άλλη, σφυρίχτηκαν πέντε πέναλτι εναντίον μας. Στη νίκη μας επί της Δάφνης Αθηνών με 5-2 στην πρεμιέρα (οι αντίπαλοί μας ισοφάρισαν σε 2-2), στην εντός έδρας ήττα με 1-2 από την ΑΕ Περιστερίου (έγινε το 0-1), στο εντός έδρας 1-1 με τη Νίκη Αλίμου (ισοφαριστήκαμε), στο αξέχαστο 3-2 επί του Αρη Χολαργού εκτός έδρας (οι αντίπαλοί μας έκαναν το 2-0) και στο εντός έδρας 4-1 επί του ΑΟ Ιλίου (μείωσαν σε 3-1 οι αντίπαλοι).

ΟΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ
ΥΠΕΡ
4
ΚΑΤΑ
5

Οι δύο από τις τέσσερις υπέρ μας κόκκινες και ταυτόχρονα οι δύο από τις πέντε κατά, σημειώθηκαν στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Δάφνη Αθηνών (2-2), με τις δύο ομάδες να παίζουν σε όλο το β’ ημίχρονο 9 εναντίον 9.

Με 10 μείναμε εκτός έδρας με τον Προμηθέα (0-0) και τον ΑΟ Ιλίου (νίκη 2-1), ενώ μετά το παιχνίδι με τη Νίκη Αλίμου είχαμε ακόμα μία αποβολή.

Η τρίτη κόκκινη σε αντίπαλο, μετά τις δύο της Δάφνης, ήταν με τον ΑΟ Ιλίου στις καθυστερήσεις κι ενώ ήδη είχαμε γυρίσει το παιχνίδι παίζοντας εμείς με 10 παίκτες. Η τέταρτη, στο εντός έδρας με τον Αρη Βύρωνα (2-1), με το σκορ ήδη στο 2-0 υπέρ μας.