ΑΝΔΡΕΣ: Αλσούπολη – Απόλλων 1-0 (vid)

Ο Απόλλωνας σπατάλησε τις λίγες αλλά καθαρές ευκαιρίες που δημιούργησε, δέχθηκε ένα γκολ με αχρείαστο πέναλτι και χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά, ηττήθηκε από την Αλσούπολη.

Η ομάδα μας ήλεγξε την αναμέτρηση στη μεγαλύτερη διάρκεια και ίσως αυτή να είχε εξελιχθεί διαφορετικά, αν έβρισκε στόχο στο 3ο λεπτό ο Πάνος Αλεφαντής σε τετ α τετ μετά την ωραία πάσα του Γρηγόρη Ζκέρη στην πλάτη της άμυνας.

Ο Ζκέρης, που υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ στο 26’, είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι στο 32’, σε ένα πρώτο ημίχρονο που κύλησε χωρίς πολλές άλλες συγκινήσεις.

Με μεγάλη ευκαιρία μπήκαμε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Οδυσσέα Κούρο στο 49’ να πλασάρει πάνω από το δοκάρι, έχοντας πάρει πάσα με τρομερό τακουνάκι από τον Αλεφαντή.

Από το πουθενά βρεθήκαμε πίσω στο σκορ στο 53’, όταν ο Νούσης υπέπεσε σε πέναλτι, μία συνθήκη που προφανώς άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι κλείστηκαν κι άλλο, ωστόσο απαντήσαμε με μία ακόμα μεγάλη φάση, όταν από την εξαιρετική πάσα του Κούρου στο 62’ ο Ζκέρης δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα.

Ο Απόλλωνας είχε την μπάλα σε μεγάλα ποσοστά, δεν απειλούσε όμως ουσιαστικά, εκτός από μια μεγάλη φάση στο 81’ με τον Γαλανόπουλο και το γκολ-οφσάιντ του Αλεφαντή στο 90’ (οριακό, αν είναι, καθώς υπάρχει αμυνόμενος στο βάθος που ίσως να καλύπτει).

Σίγουρα βάσει συνολικής εικόνας δεν αξίζαμε την ήττα, από μία ομάδα πάντως που αναμένεται να πρωταγωνιστήσει. Από την άλλη, είναι βέβαιο ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης και θα πρέπει να ανεβάσουμε την απόδοσή μας αν θέλουμε να διεκδικήσουμε με αξιώσεις την επάνοδό μας στην Α’ Κατηγορία.

Το Σάββατο (19/10, 16:00) παίζουμε στο γήπεδο του Χαλανδρίου με την Αναγέννηση Πετρούπολης, μία ομάδα που μετρά 3/3 ήττες και, όπως όλα δείχνουν, έχει διαμετρικά αντίθετους στόχους με τους δικούς μας.

Πάμε Απολλωνάρα!

Απόλλων: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης, Νούσης, Αγκόλλη, Παναγιώτου (80′ Γαλανόπουλος), Βασιλακόπουλος (73′ Θεοδωρακόπουλος), Παπουτσής (46′ Μπεθάνης), Ζκέρης (63′ Καραμήτρος), Αλεφαντής, Ζώης (73′ Γκιονάι), Κούρος