3 Μαρτίου 2018 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 21
55' Μήτρου
Σκόρερς
44' Παναγάκος

Αλώβητοι στο ντέρμπι και σταθερά πρώτοι!

Την απόσταση των 3 πόντων από τον δεύτερο Αγιαξ Ταύρου διατήρησε ο Απόλλωνας, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Πρώτη απώλεια βαθμών για την ομάδα μας μέσα στο 2018 και έπειτα από ένα σερί 7 νικών.

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο –και υπό την παρουσία πολλών παιδιών της ακαδημίας, που μάλιστα συνόδευσαν και τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κατά την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο– ο Απόλλωνας… αρνήθηκε να χάσει, ξεπερνώντας γρήγορα την ψυχρολουσία που δέχθηκε με το 0-1 στο 44′.

Το παιχνίδι, γενικά, είχε λίγες φάσεις, αφού κυριάρχησαν η τακτική, η δύναμη και οι προσωπικές μονομαχίες. Είχε, ωστόσο, καλό ρυθμό και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου μέχρι το τέλος, με το αποτέλεσμα να θεωρείται δίκαιο.

Απόλλων και Αγιαξ αλληλοεξουδετερώθηκαν στο α’ μέρος, που δεν είχε καθόλου ευκαιρίες, με την υπεροχή να εναλλάσσεται ανεπαίσθητα κατά διαστήματα. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, ευτύχησαν να προηγηθούν σε κομβικό σημείο, έπειτα από γέμισμα σε φάουλ από τα 40 μέτρα.

Οπως την προηγούμενη εβδομάδα στη Χρυσούπολη, έτσι και στο ντέρμπι, οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου έδειξαν άλλο πρόσωπο με την έναρξη της επανάληψης.

Και ακριβώς στο ίδιο λεπτό (55′), με πανομοιότυπο τρόπο (απευθείας φάουλ), έφτασαν στην ισοφάριση. Αυτή τη φορά ήταν ο Στέλιος Μήτρου που πραγματοποίησε την τέλεια εκτέλεση κι έβαλε «φωτιά» στο γήπεδο και στην εξέλιξη του ματς.

Ο Απόλλωνας οπλίστηκε με αυτοπεποίθηση και βγάζοντας περισσότερες δυνάμεις κέρδιζε σταδιακά όλο και περισσότερες μάχες στον αγωνιστικό χώρο, του έλειψε όμως η τελευταία καλή απόφαση προκειμένου να γίνει πιο απειλητικός για την αντίπαλη εστία.

Από την άλλη πλευρά, κινδύνεψε σε μία περίπτωση μετά από σοβαρό λάθος στην άμυνα, με τον Αγιαξ να στηρίζεται κατά κύριο λόγο στις καλές εκτελέσεις των κόρνερ και των πολλών φάουλ που του έδωσε ο διαιτητής.

Αυτό, βέβαια, που… δεν έδωσε ο άρχοντας της αναμέτρησης (όπως δεν είχε δώσει και ο αντίστοιχος του 1ου γύρου), ήταν το πέναλτι στο 93ο λεπτό, θεωρώντας ακούσιο το απλωμένο χέρι αμυνόμενου σε σέντρα του Βλάχου. Τέτοια ήταν η… εύνοια που απολαύσαμε!

Παρεμπιπτόντως: 0 πέναλτι σε 21 ματς, με 47 γκολ ενεργητικό, δεν πρέπει να έχει άλλος πρωτοπόρος βαθμολογίας… παγκοσμίως!

Στο τέλος του ματς υπήρξε μικροένταση και αποβολή ποδοσφαιριστή του Αγιαξ που μπροστά στα μάτια των διαιτητών έβρισε την κερκίδα, ενώ οι δικοί μας κατευθύνθηκαν στον κόσμο, όπως κάνουν σε κάθε αγώνα ανεξαρτήτως αποτελέσματος, για να τον ευχαριστήσουν για τη στήριξη και να φωνάξουν όλοι μαζί.

Ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς και το πρόγραμμα στην επόμενη τετράδα περιλαμβάνει τρία πολύ δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια.

Οπότε, κρατάμε τα θετικά, κοιτάμε να φτιάξουμε τα αρνητικά, ξεχνάμε τον Αγιαξ… χθες και συγκεντρωνόμαστε από τώρα στην αναμέτρηση με την πολύ αξιόλογη Λαύρα Αργυρούπολης.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος, Κουστουμπάρδης, Ψάλλας (83′ Κούκος Θ.), Παναγιώτου, Αγκόλι, Σταμάτης (86′ Μπαλαχτσής), Κανδεράκης, Οικονομόπουλος, Μήτρου (65′ Στεργιώτης), Παπουτσής (86′ Αλεξανδράκης).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

44′ 0-1. Φάουλ από τα 40 μέτρα και γέμισμα στην περιοχή, αδράνεια της άμυνας και κοντινή προβολή, που βάζει σε θέση οδηγού τον Αγιαξ. Ηταν η μόνη αξιοσημείωτη φάση ενός πολύ «κλειστού» 1ου ημιχρόνου!
55′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!!! 1-1! Ασύλληπτη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μήτρου, στο πλαϊνό δίχτυ η μπάλα, παρά την εκτίναξη του τερματοφύλακα!
68′ Λάθος πάσα στην άμυνα, μεγάλη φάση για τον Αγιαξ, το πλασέ όμως είναι άστοχο.
77′ Εξαιρετικός συνδυασμός Παπουτσή-Κανδεράκη, ο τελευταίος φτάνει στο ύψος της μικρής περιοχής, επιχειρεί όμως παράλληλη πάσα που κόβεται, αντί να τελειώσει ο ίδιος τη φάση!
83′ Επικίνδυνη κεφαλιά σε κόρνερ για τον Αγιαξ, η μπάλα φεύγει άουτ.
89′ Σουτ από πλάγια θέση για τους φιλοξενούμενους, ο Σύρακας κάνει την πρώτη του απόκρουση στο ματς.
93′ Ο Βλάχος σεντράρει από δεξιά, αμυνόμενος κόβει την πορεία της μπάλας με το χέρι απλωμένο κι ενώ βρίσκεται μέσα στην περιοχή, διαιτητής και επόπτης όμως, παρότι η φάση δεν είναι καν εξ’ επαφής, το θεωρούν ακούσιο και κρίνουν ότι δεν πρέπει να καταλογιστεί πέναλτι.