2 - 0
ΜΕΛΙΣΣΙΑ
28 Νοεμβρίου 2015 - 09:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 10

Νίκη και φύγαμε για «τελικό»!

Εκανε το καθήκον της η ομάδα Νέων του Απόλλωνα, νίκησε καθαρά και μάλλον εύκολα την αντίστοιχη των Μελισσίων με 2-0 και πάνε σε «τελικό» πρόκρισης στην Ερυθραία, την τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης.

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Γιάννη Γουρδουμπά, που μετά την άλωση της Πεύκης και το 2-1 επί του τοπικού Αετού, επικράτησε και των Μελισσίων. Ετσι, θα πάμε για δύο αποτελέσματα κόντρα στον Πανερυθραϊκό, με τον οποίο υπάρχει δυσμενής παράδοση τα τελευταία χρόνια και καλούμαστε να τη σπάσουμε.
Στο ματς του Σαββάτου, η ομάδα μας ήταν σαφώς ανώτερη και έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Παναγιώτης Καραούζας σε «ανοιχτό» γήπεδο ξεκίνησε από τη σέντρα μια κούρσα κι αφού ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.
Το καμπανάκι δεν ήχησε δυνατά στα αυτιά των αντιπάλων, έτσι ο Συγγρός λίγα λεπτά αργότερα (17΄) τους τιμώρησε όταν από πλάγια θέση νίκησε με το αριστερό τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Απο εκείνο το λεπτό και μετά η ομάδα μας έγινε ακόμα πιο απειλητική, με τους Συγγρό και Κανέλλο να σμπαραλιάζουν την αντίπαλη άμυνα με συνεχείς πλαγιοκοπήσεις αλλά στην τελική προσπάθεια ήμασταν ιδιαίτερα απρόσεκτοι.
Με αυτό το σκορ η ομάδα μας πήγε στα αποδυτήρια με σκοπό να ανασυνταχθεί και να αυξήσει το δείκτη του σκορ κάτι το οποίο δεν άργησε να γίνει. Στο 46΄, λοιπόν, ο Κανέλλος σε μια από τις γνωστές του επελάσεις ανατράπηκε μέσα στην περιοχή πεντακάθαρα από τον αντίπαλο στόπερ. Το πέναλτι αυτή τη φορά ανέλαβε ο Γκάνιας και με υποδειγματική εκτέλεση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.
Για ακόμα έναν αγώνα δεν δεχθήκαμε φάσεις από τον αντίπαλο και αφού αμυνθήκαμε αποτελεσματικά και στα στημένα η νίκη ήρθε χωρίς άγχος στα τελευταία λεπτά.
Τελευταίος αγώνας της πρώτης φάσης λοιπόν στο φυσικό χορτάρι της Ερυθραίας, με την ομάδα μας να θέλει να διευρύνει το σερί των νικών της και να βρίσκεται αυτή στον όμιλο των ισχυρών.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Θαλασσέλης, Σαράντος, Κούκος, Θεοδωρακόπουλος, Καραούζας Παντ. (55′ Αλεξανδράκης), Συγγρός Σ. (58′ Χρηστάκης), Γκάνιας (63′ Συγγρός Β.), Καραούζας Παν. (41′ Κρόι), Κανέλλος (70′ Καραχάλιος).
Respect Cup
Νίκη και για τη δεύτερη ομάδα των Νέων, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Υμηττού με 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 30ό δευτερόλεπτο και εκεί που φαινόταν ότι θα είχαμε πολύ δύσκολο μεσημέρι, η ομάδα μας παίζοντας πολύ ώριμα και με τις γραμμές της δεμένες, κατάφερε να ισοφαρίσει με βολίδα του Αλεξανδράκη πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βασσάλος με εντυπωσιακές επεμβάσεις μας κράτησε μέσα στο παιχνίδι και έπειτα από φάουλ στο δοκάρι, από τον Αλεξανδράκη και πάλι, ο Μαρινάγης πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το 2-1, ενώ το τελικό σκορ έγραψε ο Κρητικάκης με όμορφο σουτ.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Νικολόπουλος, Δημάκης, Αλεξανδράκης, Μητρόπουλος, Γεωργούτσος, Κουβαρδάς, Μαρινάγης, Κέφης, Μπαριάμ, Κολυβέρης, Χατζής, Κρητικάκης, Καραχάλιος, Χρηστάκης.
Soccerlink
Ηττα για τους Εφηβους στο Soccerlink, εντός έδρας από την Πέρα Κλουμπ (1-2). Η ομάδα μας μπήκε… εκτός θέματος στην αρχή, πληρώνοντας το ιδιαιτέρως εύθυμο κλίμα που επικρατούσε στα αποδυτήρια. Οι αντίπαλοί μας είχαν δύο δοκάρια και διαδοχικές φάσεις, όμως μετά το 15′ το ισορροπήσαμε και ήμασταν πολύ καλύτεροι, με αποτέλεσμα να προηγηθούμε με γκολ του Κολυβέρη, έπειτα από φοβερό συνδυασμό.
Κλείσαμε το ημίχρονο όντας καλύτεροι και μπροστά στο σκορ, όμως στο δεύτερο μέρος και ειδικά μετά τα μισά, έπεσε ο ρυθμός μας και οι αντίπαλοι βρήκαν δύο φάσεις που τις μετέτρεψαν σε ισάριθμα γκολ, παίρνοντας τη νίκη.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Κυριαζής, Μπαριάμ, Χατζής, Σαντοριναίος, Ηλιόπουλος, Κρητικάκης, Γεωργίου, Κολυβέρης, Ντισεμέν, Ρήγος, Γέμελος, Παπακωνσταντής, Βήχος, Μεντί, Δαφαλιάς, Στούνος