ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ
1 - 4
1 Φεβρουαρίου 2014 - 09:00:00 ΧΟΛΑΡΓΟΥ Β΄ 15

Τεσσάρα στο νταμάρι

Χωρίς φρένα προς την επόμενη φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ συνεχίζει η ομάδα Νέων του Απόλλωνα, που ξεπέρασε εύκολα (4-1) και το εμπόδιο του Αρη Χολαργού.

Οι παίκτες του Αντώνη Ταβερνάρη έκαναν σε γενικές γραμμές πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, έχοντας σχεδόν 80% κατοχή μπάλας. Μάλιστα, μας αδικούσε ως σκορ το 0-3 (Κανδεράκης 15′, 25′, Καλεμάσι 30′) που διαμορφώθηκε με τη λήξη του πρώτου 40λέπτου!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο κόουτς πείραξε λίγο το σχήμα και αποσυντονίστηκε η άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχθούμε γκολ και να απειληθούμε δύο φορές ακόμα. Τότε επανέφερε την αρχική διάταξη και το παιχνίδι το φέραμε πάλι στα νερά μας, πετυχαίνοντας και τέταρτο γκολ, με δράστη εκ νέου το… τρελόπαιδο που λέγεται Μάνος Κανδεράκης (60′).

Μπαίνουμε στην τελική ευθεία, ευτυχώς ανεβάζοντας απόδοση στα τελευταία παιχνίδια. Απέμειναν εφτά αγωνιστικές και η διαφορά από τους διώκτες μας είναι στο +7, ενώ παραμένουμε αήττητοι.

ΘΟΥΚΥΔΙΔΕΙΟ

Η ομάδα των Εφήβων γνώρισε βαριά ήττα (5-0) από τη Γλυφάδα, ωστόσο ο Αντώνης Ταβερνάρης είπε πως «το μόνο που μπορώ να πω στα παιδιά είναι μπράβο για την προσπάθειά τους».

Κι αυτό διότι παίξαμε ακριβώς με 11 παίκτες, ανάμεσα στους οποίους ήταν ο τραυματίας Συγγρός (αποχώρησε από την αρχή του β’ μέρους), ο Χριστόπουλος που επί 1,5 χρόνο δεν είχε αγωνιστεί και τα πόδια του ήταν ασήκωτα, και ο Τσαρδινάκης, που χτύπησε στη μέση του ημιχρόνου.

Σε ένα γήπεδο 118χ67 (!) η ομάδα μας πήγε με 0-0 στην ανάπαυλα, στην επανάληψη όμως φυσιολογικά δεν άντεξε, βάσει των συνθηκών.