ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ
3 - 1
4 Φεβρουαρίου 2017 - 19:00:00 ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ 5

Σε ένα παιχνίδι εκ των προτέρων δύσκολο, λόγω και του φυσικού χορταριού, ο Απόλλων ηττήθηκε με 3-1 από τον πάντα δυνατό Πανερυθραϊκό, χάνοντας έτσι έδαφος στη μάχη της πρόκρισης, που όμως παραμένει ανοιχτή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, με ένα γκολ πάντως που είναι καθαρό φάουλ στον γκολκίπερ μας Μάριο Καλλιαμπάκο, το οποίο δεν δόθηκε. Σε λάθος σε κόρνερ έγινε το 2-0 πριν το ημίχρονο, με τον δείκτη του σκορ να ανεβαίνει κι άλλο στην επανάληψη.

Η ομάδα μας μείωσε στο 70′, με πολύ ωραίο γκολ του Φραγκίσκου Στεργιώτη, ο οποίος λίγο αργότερα πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά βγήκε πλάγια και το πλασέ του βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το 3-2 και να βάλει «φωτιά» στο ματς!

Κομβικά για την υπόθεση πρόκριση θα είναι τα επόμενα τρία παιχνίδια, με Αγία Παρασκευή (εντός), Βριλήσσια (εκτός) και Κορωνίδα (εντός).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Νικολόπουλος, Κέφης, Θεοδωρακόπουλος, Ανδρινόπουλος, Σπανός, Συγγρός, Στεργιώτης, Αλεξανδράκης, Κρόι, Νικολαΐδης.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Ζιγγιρίδης, Μητρόπουλος, Δημητράκος, Παπαδάκης.

RESPECT CUP

5/2/17, Υμηττός – Απόλλων 1-0

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο έδωσε χώρο εκούσια στον αντίπαλο, ο οποίος είχε ελαφριά πλην άκαρπη υπεροχή. Το 1-0 ήρθε με πέναλτι νωρίς στο δεύτερο μέρος, κάτι που μας αφύπνισε ώστε να ανεβάσουμε την ένταση και να πάρουμε τον έλεγχο.

Οι παίκτες του Μανώλη Κτενιαδάκη δημιούργησαν 6-7 καλές τελικές, οι οποίες όμως δεν προήλθαν από ορθολογική ανάπτυξη. Δεν είχαμε υπομονή, κάναμε βεβιασμένες ενέργειες και ταυτόχρονα ήμαστε ευάλωτοι σε αρκετές αντεπιθέσεις, καθότι δεν πρεσάραμε σαν σύνολο.

Συμπερασματικά, κακή εικόνα και ποδόσφαιρο «αλάνας». Μόνο ελαφρυντικό (όχι όμως και δικαιολογία) οι απουσίες, καθώς δεν είχαμε καν αλλαγές.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Ηλιόπουλος, Δημητράκος, Μπαριάμ, Παπαγεωργίου, Μέρμηγκας, Σκόντζος, Κρητικάκης, Κολυβέρης, Ράππος, Κουσούνης.

SOCCERLINK

5/2/17, Απόλλων – Κένταυρος Βριλησσίων 4-1

Παρά τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών (Παππάς, Πατεράκης, Παδής, Κασεμπάι), οι Εφηβοι κράτησαν σε υψηλό επίπεδο την απόδοσή τους και αυτή τη φορά επικράτησαν του Κένταυρου με το ευρύ 4-1, σκαρφαλώνοντας έτσι στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 17′ ο Πάνου με έξυπνο πλασέ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ, με τον Μάικλ στο 35′ να διπλασιάζει με πλασέ έπειτα από ωραίο συνδυασμό και ασίστ του Φέλιξ. Με τη λήξη του ημιχρόνου (40′) μία στιγμιαία ολιγωρία και κακή συνεννόηση στην άμυνα έφερε το γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Στο β’ μέρος μπήκαν παιδιά με λιγότερο χρόνο συμμετοχής ως τώρα και τα πήγαν περίφημα. Δράστες των δύο γκολ, οι σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου: στο 70′ ο Πάνου με ωραία ατομική ενέργεια έγραψε το 3-1 και στο 80′ ο Μάικλ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής το τελικό 4-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δαφαλιάς, Κατσαρέλιας, Ταγκαλίδης, Κολλιμάτσης, Τασσόπουλος, Φούντας, Φέλιξ, Βουγιουκλάκης, Πάνου, Μάικλ, Σταθόπουλος.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Αλμπάνης, Ντισεμέν.