ΑΝΔΡΕΣ: ΑΕ Χαλανδρίου – Απόλλων 1-1 (vid)

Με γκολ του Ζήση Χαραλάμπους στο 81′, ο Απόλλωνας έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το τοπικό ντέρμπι με την ΑΕ Χαλανδρίου.

Η ατμόσφαιρα στην κερκίδα ήταν ιδανική, με την αρμονική συνύπαρξη αρκετών φιλάθλων και των δύο ομάδων, ο αγωνιστικός χώρος ωστόσο… έβραζε από τις συνθήκες καύσωνα, με φανερές συνέπειες στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Λίγες οι καλές στιγμές του 1ου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να φτάνουν δύο φορές κοντά στο γκολ (12′, 30′) και τον Απόλλωνα να απειλεί στο 16′ με τον Κούρο.

Εκεί που όλα έδειχναν 0-0 πριν την ανάπαυλα, μία λάθος πάσα, μία αδράνεια στην επαναφορά μετά την εκπληκτική απόκρουση του Καλλιαμπάκου και 1-0 στο 45+1′ για το Χαλάνδρι.

Ο Απόλλωνας βελτιώθηκε αισθητά με τις αλλαγές και σταδιακά κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο, θα μπορούσε όμως το ματς να τελειώσει στο δοκάρι του Χαλανδρίου στο 66′.

Το 1-0 παρέμενε εύθραυστο και στο 81′ ο Χαραλάμπους έφερε το ματς στα ίσια, όταν στην πάσα του Παπουτσή «χώθηκε» ανάμεσα σε τερματοφύλακα και στόπερ, «τσίμπησε» την μπάλα και πλάσαρε στην κενή εστία.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στην ομάδα μας, το μομέντουμ είχε αλλάξει και σε δυο-τρεις περιπτώσεις, με πιο κραυγαλέα το πλασέ του Κανδεράκη στις καθυστερήσεις που έφυγε ελάχιστα άουτ, θα μπορούσε να γίνει η ολική ανατροπή.

Δίκαιη η ισοπαλία εν τέλει, ένας χρήσιμος βαθμός για τον Απόλλωνα που αισιοδοξεί ότι με την επιστροφή όλων του των παικτών, θα παρουσιάσει ένα ακόμα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο στη συνέχεια του πολύ δύσκολου πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.

Ευχαριστούμε το Χαλάνδρι και τον πρόεδρο κ. Θανασά για την άψογη φιλοξενία της αποστολής μας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παγώνης (72′ Παπαδάκης), Πρόξενος (46′ Ζκέρης), Ψάλλας, Καναλουπίτης, Αγκόλλη, Νίνος (46′ Μπεθάνης), Ζώης (46′ Κανδεράκης), Κούρος (67′ Λυμπερόπουλος), Χαραλάμπους, Παπουτσής.