ΑΝΔΡΕΣ: Αγία Ελεούσα – Απόλλων 2-1 (vid)

Είχε καλά διαστήματα ο Απόλλωνας στο γήπεδο της Αγίας Βαρβάρας, σκόραρε στο 69′ με τον Ζήση Χαραλάμπους αλλά τα δύο γκολ που δέχθηκε νωρίς στο ματς από την Αγία Ελεούσα έκαναν δύσκολη τη ζωή του.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα και από τις δύο ομάδες ήταν το 1-0 στο 5ο λεπτό, με σουτ μέσα από την περιοχή. Ηταν η τρίτη φορά φέτος που με την πρώτη τελική μείναμε πίσω στο σκορ…

Το γρήγορο γκολ αποσυμπίεσε τους γηπεδούχους, που ήλεγξαν το ρυθμό και με ένα μακρινό σουτ στο 26′ έφτασαν στο 2-0.

Σε άλλες δυο-τρεις περιπτώσεις απειλήθηκε η εστία του Καλλιαμπάκου στο α’ μέρος, το οποίο πάντως έκλεισε με τη μεγάλη φάση του Παπουτσή. Στο 43′ ο Χαραλάμπους έβγαλε τον ‘Πάπου’ σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο τελευταίος νικήθηκε από τον τερματοφύλακα.

Πολύ πιο «ζωντανοί» στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου, απείλησαν αρχικά στο 53′ με το ωραίο σουτ του Παπουτσή να φεύγει λίγο άουτ και γενικά επέβαλαν το ρυθμό τους, με καλή κυκλοφορία μπάλας και περισσότερες κερδισμένες μονομαχίες.

Η εδαφική υπεροχή του Απόλλωνα καρποφόρησε στο 69′, όταν ο Κανδεράκης πάσαρε κάθετα στον Χαραλάμπους, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και κράτησε την ισορροπία του και την ψυχραιμία του την ώρα της εκτέλεσης, «γράφοντας» το 2-1.

Η ομάδα μας προσπάθησε για την ισοφάριση, έμεινε ως το τέλος στο ματς, η αλήθεια είναι πάντως ότι δεν βρήκε τη μεγάλη φάση, σε αντίθεση με την Αγία Ελεούσα που δύο φορές έφτασε κοντά στο 3-1.

Ο ένας βαθμός σε πέντε αγώνες αποτελεί προφανώς συγκομιδή για προβληματισμό, ωστόσο η άλλη όψη του νομίσματος λέει ότι ο Απόλλωνας ήταν ανταγωνιστικός σε όλα του τα παιχνίδια, κάτι που ίσως σημαίνει ότι λείπουν μικρές λεπτομέρειες για να έρθουν και τα αποτελέσματα.

Σε κάθε περίπτωση, στηρίζουμε την ομάδα μας, τα δικά μας παιδιά και σας περιμένουμε όλους στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με τα Μελίσσια.

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Νούσης (46′ Πρόξενος), Ζκέρης (73′ Παπαγεωργίου), Ψάλλας, Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Νίνος (73′ Μπεθάνης), Κανδεράκης, Ζώης (46′ Λυμπερόπουλος), Χαραλάμπους, Παπουτσής (65′ Βασιλακόπουλος).