ΑΝΔΡΕΣ: Αγιοι Ανάργυροι – Απόλλων 1-1 (vid)

Ο Απόλλωνας πήρε ισοπαλία (1-1) στη δύσκολη έδρα των Αγίων Αναργύρων, κάνοντας αρκετά καλή προσπάθεια. Πέμπτο φετινό γκολ του Ζήση Χαραλάμπους.

Ενα εκπληκτικό απευθείας φάουλ στο 29′, που εκτελέστηκε περίπου… τρία μέτρα πιο μπροστά από το σημείο που είχε καταλογιστεί, έφερε τον Απόλλωνα πίσω στο σκορ στο α’ ημίχρονο.

Ηταν ένα διάστημα όπου το ματς ήταν ισορροπημένο, με την ομάδα μας να κάνει δύο λάθη στο πρώτο 5λεπτο τα οποία δεν στοίχισαν και να χάνει μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 12′ με Λυμπερόπουλο αρχικά και Νούση στη συνέχεια της φάσης.

Θα πρέπει πάντως να σημειωθεί ότι ο διαιτητής χαρίστηκε σε ορισμό της 2ης κίτρινης κάρτας στο 26ο λεπτό, σε αντίπαλο αμυντικό που είχε αντικρίσει την πρώτη –αυστηρή– στο… 22ο δευτερόλεπτο!

Ευτυχήσαμε να ισοφαρίσουμε νωρίς στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, με ένα γκολ-σφραγίδα του τρόπου παιχνιδιού μας.

Ο Αγγελόπουλος πάσαρε κάθετα στον Νούση που ‘έκοψε’ από θέση αριστερού μπακ, μπήκε στην περιοχή και με μία επαφή γύρισε παράλληλα στον Χαραλάμπους, ο οποίος ψύχραιμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το 5ο φετινό του γκολ.

Στο 68′ είχαμε την ευκαιρία για το 1-2, με τον τερματοφύλακα να αποκρούει με υπερένταση το γυριστό του Κανδεράκη και την μπάλα να βρίσκει στη ρίζα του αριστερού δοκαριού. Ο ‘Κάνδε’ στο 78′ είχε μία ακόμα πολύ καλή φάση αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ.

Κι ενώ ο δεύτερος βοηθός είχε σειρά λανθασμένων υποδείξεων οφσάιντ σε υποσχόμενες επιθέσεις μας (τουλάχιστον τέσσερις “έπιασε” το βίντεο!), υπήρξαν και στιγμές πίεσης στην περιοχή μας.

Οι γηπεδούχοι ανταπέδωσαν τα δοκάρια στο 87′ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και είχαν ακόμα δυο-τρεις πολύ απειλητικές για την εστία του Καλλιαμπάκου στιγμές.

Συνολικά δίκαιο κρίνεται το αποτέλεσμα, σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη και θα μπορούσαν αμφότερες να την έχουν πάρει.

Το προσεχές Σάββατο (9/12, 15:00) φιλοξενούμε την Πεύκη για την προτελευταία, και ιδιαίτερα σημαντική, αγωνιστική του πρώτου γύρου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπουτσής, Νούσης (80′ Παπαγεωργίου), Αγκόλλη, Αγγελόπουλος, Μπεθάνης, Νίνος (80′ Ψάλλας), Ζώης (80′ Βλάχος), Κανδεράκης, Χαραλάμπους, Λυμπερόπουλος (75′ Κούρος).