ΑΝΔΡΕΣ: Αγιαξ Ταύρου – Απόλλων 1-0 (vid)

Κοντά σε ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα βρέθηκε ο Απόλλωνας, που τελικά «λύγισε» στον Ταύρο με ένα γκολ από… σπόντες στο 75ο λεπτό.

Απέναντι σε έναν δυνατό και φορμαρισμένο αντίπαλο, που έχει στόχο την 4η θέση, η ομάδα μας δεν υστέρησε καθόλου, πιστοποιώντας την καλή της κατάσταση.

Ο Απόλλωνας είχε την πιο μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ζήση Χαραλάμπους στο 16′ να βγαίνει σε θέση τετ α τετ από την πάσα του Παπουτσή αλλά να καθυστερεί ένα «κλικ» να εκτελέσει.

Ο Αγιαξ προσπαθούσε να γίνει απειλητικός κυρίως από στατικές φάσεις και σε ένα κόρνερ η μπάλα πέρασε λίγο άουτ σε γυριστή κεφαλιά. Κάποια σουτ που επιχείρησαν οι γηπεδούχοι ήταν επίσης άστοχα, χωρίς να ανησυχούν τον Καλλιαμπάκο.

Στο 49′ αγγίξαμε το 0-1, όταν στο γύρισμα του Χαραλάμπους ο Κούρος πλάσαρε με τη μία αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά. Πατούσαμε καλά στο γήπεδο, δεν δίναμε φάσεις στον Αγιαξ, μέχρι που του δώσαμε πέναλτι.

Ο Καλλιαμπάκος, όμως, έπεσε σωστά και κράτησε το 0-0 στην εκτέλεση του 64ου λεπτού, με τον Απόλλωνα να συνεχίζει με ψυχραιμία και καλή κυκλοφορία να προσπαθεί να βρει το κενό στην αντίπαλη άμυνα.

Από εκτέλεση πλαγίου άουτ στο 75′ προήλθε το γκολ που έκανε τη διαφορά, καθώς η μπάλα δεν απομακρύνθηκε κι έπειτα από… σπόντες έφτασε στον σκόρερ, το σουτ του οποίου ήταν αδύνατο να ‘βγάλει’ ο γκολκίπερ μας.

Στο τελευταίο διάστημα ο Αγιαξ κλείστηκε, ο Απόλλωνας είχε ένα πολύ καλό σουτ του Αγκόλλη που αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα και παρότι έφερε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, δεν βρήκε άλλη καθαρή ευκαιρία.

Το αήττητο διακόπηκε, η άκρως ανταγωνιστική μας εμφάνιση όμως σε ένα ακόμα παιχνίδι μας γεμίζει αυτοπεποίθηση κι αισιοδοξία εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Το Σάββατο (3/2, 15:00) υποδεχόμαστε τη δυνατή Αγία Ελεούσα, μία ομάδα που όπως και η δική μας επενδύει στο σύγχρονο ποδόσφαιρο.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Μπεθάνης, Πρόξενος (69′ Νούσης), Καναλουπίτης, Αγγελόπουλος (81′ Ψάλλας), Αγκόλλη, Παπουτσής, Ζώης (69′ Γιούσεφ), Κανδεράκης, Χαραλάμπους, Λυμπερόπουλος (46′ Κούρος).