ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Τα match reports των Κ17 & Κ15

Διαβάστε τα match reports των τεσσάρων αγωνιστικών τμημάτων μας που συμμετέχουν στη φάση των ισχυρών των αντίστοιχων πρωταθλημάτων της ΕΠΣΑ.

Κ17 (1): Δόξα Βύρωνος – Απόλλων 1-5

Καλό παιχνίδι από την ομάδα του Φώντα Κούρτη, που μπήκε από την αρχή δυνατά και προσπάθησε να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο. Τα κατάφερε με δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο από τους Καραμήτρο και Ζερβέα, αμφότερα σε στατικές φάσεις.

Οι αντίπαλοι μείωσαν λίγο πριν την ανάπαυλα, όμως ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμό και πέτυχε άλλα τρία γκολ στην επανάληψη (ένα ο Βενιέρης, δύο ο Κοκκίνης) και θα μπορούσε, βάσει ευκαιριών, να βάλει ακόμα περισσότερα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μακρής, Καζάνης, Ζκέρης, Μπουργάνης, Δράζιος, Καραμήτρος, Ζώγας, Γκιονάι, Βενιέρης, Ζερβέας, Κοκκίνης (Μολογιάννης, Μουσούντας).

Κ17 (2): Απόλλων Σμύρνης – Απόλλων 5-0

Απέναντι σε μία από τις δυνατές ομάδες του ομίλου, στο γκρουπ των ισχυρών, ο Απόλλωνας έκανε πολύ καλό πρώτο 20λεπτο και είχε μια μεγάλη ευκαιρία για το 0-1.

Η ομάδα του Απόστολου Τουρούνογλου δέχθηκε το 1-0 σε κόρνερ στο 25’, με τους γηπεδούχους να διπλασιάζουν τα τέρματά τους στο 35’ σε αντεπίθεση.

Πάλι σε κόρνερ στις αρχές του β’ ημιχρόνου έγινε το 3-0, με την αποβολή του τερματοφύλακα Γιαννούλη να μας αφήνει με 10 παίκτες στο τελευταίο ημίωρο, διάστημα στο οποίο δεχθήκαμε άλλα δύο γκολ.

Παρά τα αρνητικά αποτελέσματα, πάντως, η ομάδα μας πρέπει να βρει το κίνητρο να συνεχίσει την προσπάθεια ώστε να παρουσιάσει ό,τι καλύτερο μπορεί στη συνέχεια του πρωταθλήματος!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιαννούλης, Τριαντάφυλλος, Κατσαρέλιας, Πλιάκας, Νικηφορίδης, Μιχαλακόπουλος, Καρκάνης, Μπενίσης, Κατσαρής, Γεωργιάδης, Χαροκόπος (Χριστοδούλου, Καρδιασμένος, Αλεξόπουλος).

Κ17 (3): Απόλλων – Ιάσων 0-0

Το τρίτο τμήμα της Κ17, που είναι ουσιαστικά η Κ16 της ομάδας, έχει πληγεί από πολλούς τραυματισμούς, που αναγκάζουν τον κόουτς Αντώνη Ταβερνάρη σε συνεχείς αλλαγές σχηματισμών.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα μας ανταποκρίνεται εξαιρετικά και βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης, στον όμιλο των ισχυρών στον οποίο συμμετέχει.

Στο παιχνίδι με τον δεύτερο της βαθμολογίας Ιάσονα, η ομάδα μας αδικείται από την ισοπαλία βάσει τελικών, μάλιστα είχαμε δύο κλασικές ευκαιρίες στο τελευταίο 20λεπτο που παίζαμε με παίκτη λιγότερο!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μούτσι, Μακαβέλλος, Μπεκές, Καλημεράκης, Σωτηρόπουλος, Τσαΐνης, Παπαδημητρίου, Ρουτσάι, Ντάκας, Δεληγιάννης, Βλάχος (Χαροχέρης, Κοσσονάκος, Ανδρουτσόπουλος, Κλημαθιανός, Μπαρμπαβασίλογλου).

Κ15: ΣΑΚΑ – Απόλλων 1-0

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Αντώνη Ταβερνάρη έμεινε πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο αλλάξαμε πρόσωπο, ανεβάσαμε κατακόρυφα την απόδοσή μας, βγάλαμε πολλές τελικές αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Ηταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά την Κηφισιά, μείναμε λίγο πίσω από την τετράδα αλλά ακόμα προλαβαίνουμε!

Με την ευκαιρία, να ευχηθούμε περαστικά στον Θοδωρή Σαλαντή και τον Σταμάτη Κόκκινο, τους δύο από τους τρεις τερματοφύλακες του τμήματος, που χειρουργήθηκαν μέσα σε διάστημα 10 ημερών!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Κλινάκης, Γεωργάκης, Μεταξάς, Δεμερούκας, Παπαδόπουλος, Βαϊόπουλος, Τουρνικιώτης, Χριστοδούλου, Τσίτουρας, Αυγουστίδης, Μπουγιούκος (Πασχαλίδης, Γκίνης, Ρούσι, Λυκόπουλος).