ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Στους «4» η Κ17, τέλος στο όνειρο της Κ15

Η Κ17 του Απόλλωνα προκρίθηκε στις 4 καλύτερες ομάδες της Αθήνας! Δεν τα κατάφερε στον δικό της προημιτελικό η Κ15.

Μία νίκη και μία ήττα είχαν οι ομάδες μας στην προημιτελική φάση των ισχυρών της ΕΠΣΑ, στις κατηγορίες Κ17 και Κ15.

Κ17: Απόλλων Χαλανδρίου – ΑΟ Αιγάλεω 2-0

Σπουδαία νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά για τα παιδιά του Φώντα Κούρτη!

Η ομάδα μας κέρδισε αποβολή και πέναλτι στο 10ο λεπτό σε ανατροπή του Γκιονάι, ο Δράζιος σκόραρε και με το 1-0 μπήκαμε για τα καλά σε θέση ισχύος, δεδομένου ότι είχαμε και το πλεονέκτημα της ισοπαλίας.

Το πολύ καλό και δυναμικό Αιγάλεω προσπάθησε πολύ να ξαναμπεί στο ματς, παίζοντας κυρίως με μεγάλες μπάλες -που αντιμετωπίστηκαν σχετικά εύκολα από την άμυνά μας- και έχοντας μια-δυο ευκαιρίες από στατικές φάσεις.

Στο 75’ ο Μολογιάννης, που μόλις είχε περάσει στο γήπεδο, έγραψε το 2-0 και «κλείδωσε» τη συμμετοχή του Απόλλωνα στην ημιτελική φάση.

Την προσεχή Κυριακή (19/5) στις 18:00 στο γήπεδο Χαλανδρίου θα αντιμετωπίσουμε τον γνώριμό μας Κένταυρο Βριλησσίων, για μία θέση στον τελικό!

Αξίζει να σημειωθεί πως στο πλαίσιο του 2ου γύρου των ισχυρών φέτος (3 Μαρτίου) η ομάδα μας είχε επικρατήσει του Κενταύρου με 2-0 στα Βριλήσσια.

Απόλλων: Μακρής, Νικηφορίδης, Καζάνης, Μπουργάνης, Ζυγομήτρος, Ζώγας, Δράζιος, Βενιέρης, Ζερβέας, Κοκκίνης, Γκιονάι (Μουσούντας, Καραμήτρος, Μολογιάννης, Βασιλακόπουλος, Κούρος).

Κ15: Απόλλων Χαλανδρίου – Ειρήνη Πετρούπολης 0-2

Πικρός αποκλεισμός για την Κ15, που πάντως έκανε μία άκρως επιτυχημένη πορεία, φτάνοντας στις 8 καλύτερες από τις 93 ομάδες που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα.

Σε κακή μέρα συνολικά όλος ο Απόλλων, ξεκίνησε χαλαρά το παιχνίδι, έκανε πολλά λάθη κι έχανε το σύνολο των μονομαχιών και διεκδικήσεων της μπάλας.

Με μακρινό σουτ βρεθήκαμε δίκαια πίσω στο σκορ πριν το ημίχρονο και παρότι μπήκαμε καλά στο β’ μέρος, το δεύτερο γκολ των -εξαιρετικών- φιλοξενούμενων 10 λεπτά πριν τη λήξη έκανε το έργο μας αδύνατο.

Απόλλων: Κλινάκης, Τσιάδης, Γεωργάκης, Παπαδόπουλος, Μεταξάς, Τουρνικιώτης, Βαϊόπουλος, Χριστοδούλου, Βογιατζής, Μπουγιούκος, Τσίτουρας (Σαλάντης, Ρούσι, Δεμερούκας, Λυκόπουλος, Πασχαλίδης, Γκίνης).