ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων – Αγιος Ιερόθεος 1-2

«Κακή» εντός έδρας ήττα από τον Αγιο Ιερόθεο για την ομάδα μας, με γκολ στο 91’ κι ενώ το μομέντουμ ήταν υπέρ μας.

Σε ένα παιχνίδι που ο δυνατός άνεμος έπαιξε ανασταλτικό ρόλο ως προς την ποιότητά του, ο Απόλλωνας δεν πήρε τίποτα στο τέλος, παρά την καλή του προσπάθεια στο 2ο ημίχρονο.

Το 1ο δεν είχε σημαντικές φάσεις εκατέρωθεν, με ένα φάουλ από πλάγια θέση που προσγειώθηκε στο απέναντι «Γ» να κάνει τη διαφορά (0-1/37’).

Σε αυτό το διάστημα, με κόντρα τον αέρα, η ομάδα μας βγήκε αρκετές φορές με καλές προϋποθέσεις στην επίθεση, σπάζοντας το πρέσινγκ του αντιπάλου, υστερήσαμε ωστόσο στην τελική πάσα που θα δημιουργούσε πραγματική ευκαιρία.

Στο 2ο η αντίδρασή μας ήταν καλή. Πιέσαμε πιο ψηλά, ανακτήσαμε πιο πολλές φορές και γρήγορα την μπάλα και το γκολ φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου. Ηρθε στο 83’ μετά από ωραίο συνδυασμό και τελική πάσα του Λυμπερόπουλου στον Κούρο, που με το κεφάλι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Το μομέντουμ και η ψυχολογία ήταν με το μέρος μας, αμέσως μετά μάλιστα χάθηκε μία παρεμφερής ευκαιρία για το 2-1 και όμως, δεχθήκαμε την ψυχρολουσία του 1-2 στο 91’, με ένα καταπληκτικό τελείωμα από δύσκολη θέση στο πλαϊνό δίχτυ.

Σκληρή ήττα στις λεπτομέρειες, για άλλη μια φορά, που πάντως δεν καθορίζει τίποτα ως προς την πορεία μας στο πρωτάθλημα, όπως δεν θα την καθόριζε κανένα άλλο αποτέλεσμα.

Ακολουθεί ένα ακόμα σημαντικό ματς, στην έδρα των Αγίων Αναργύρων (Κυριακή 3/12, 15:00).

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τρουπάκης, Παπουτσής, Πρόξενος (67’ Νούσης), Αγκόλλη, Αγγελόπουλος, Μπεθάνης (67’ Καναλουπίτης), Νίνος (67’ Κούρος), Ζώης, Κανδεράκης, Χαραλάμπους (75’ Βλάχος), Λυμπερόπουλος.