ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων – Αναγέννηση 3-3 (vid)

Γκέλα από το πουθενά για τον Απόλλωνα, που πλήρωσε την αστοχία του, την επιπολαιότητα και την κακή του αμυντική λειτουργία.

Απέναντι σε μία ομάδα με διαμετρικά αντίθετους στόχους, που στις πρώτες τρεις αγωνιστικές είχε υποστεί ισάριθμες ήττες, ο Απόλλωνας έκανε τα εύκολα-δύσκολα και, στο τέλος, τιμωρήθηκε.

Η ομάδα μας σπατάλησε σειρά από ευκαιρίες, πριν στο 27ο λεπτό δεχθεί το 0-1 στην πρώτη τελική του αντιπάλου. Γρήγορα, ωστόσο, έφερε το ματς στα ίσια με το κοντινό πλασέ του Κούρου στο παράλληλο γύρισμα του Παπαδάκη (1-1/33′).

Λίγο πριν είχε ακυρωθεί μάλλον κανονικό γκολ του Καραμήτρου, με τους άπειρους βοηθούς στο συγκεκριμένο παιχνίδι να αντιμετωπίζουν σοβαρό ζήτημα με τα οφσάιντ.

Στο 44′ με όμορφη ατομική ενέργεια ο Πάνος Αλεφαντής έγραψε το 2-1 και στο 45′ ο διαιτητής χάρισε αποβολή σε στόπερ της Αναγέννησης, που έκανε σκληρό φάουλ όντας ήδη «κιτρινισμένος».

Στο 47′ ο Κούρος έχασε από κοντά την ευκαιρία για το 3-1 και στην επόμενη, ανύποπτη φάση, έγινε το 2-2, με την ομάδα μας να συλλαμβάνεται «κοιμώμενη».

Στο 63′ ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Ζώη ως οφσάιντ και στο 64′ ο Κούρος βγήκε τετ α τετ αλλά το τελείωμά του ήταν κακό, πάνω στα χέρια του τερματοφύλακα.

Ακολούθησε ένα 20λεπτο χωρίς φάσεις για τον Απόλλωνα, που λυτρώθηκε τελικά (προσωρινά, όμως…) στο 85′ με το γκολ του Γαλανόπουλου, που εκμεταλλεύτηκε υπέροχη ενέργεια και σέντρα του Αγκόλλη με το αριστερό.

Η επιπολαιότητά μας χτύπησε… κόκκινο στα επόμενα λεπτά, καθώς όχι μόνο δεν κάναμε το 4-2 στις καθαρές φάσεις που είχαμε και στο… ένα στρέμμα γήπεδο προς εκμετάλλευση, αλλά δεχθήκαμε το 3-3 με κεφαλιά στο 95′ από «γιόμα» πίσω από τη σέντρα…

Κάπως έτσι, είχαμε ακόμα μία βαθμολογική απώλεια και πλέον καλούμαστε να κάνουμε ένα σερί νικών ώστε να «μαζέψουμε» την απόσταση από τις πρώτες θέσεις.

Το πρωί της προσεχούς Κυριακής (27/10, 11:00) παίζουμε στο γήπεδο της Πεύκης με το ισόβαθμό μας Μαρούσι.

Απόλλων: Βοζίκης, Παπαδάκης (80′ Δεληγιάννης), Νούσης, Αγκόλλη, Αλεφαντής Χ. (56′ Παναγιώτου), Θεοδωρακόπουλος (65′ Γαλανόπουλος), Καραμήτρος (56′ Κανδεράκης), Μπεθάνης, Αλεφαντής Π., Ζώης, Κούρος