ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων – Αγιαξ Ταύρου 0-2 (vid)

Την τρίτη του ήττα, με το ίδιο σκορ (0-2), γνώρισε ο Απόλλωνας, αυτή τη φορά από τον Αγιαξ Ταύρου. Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν ήταν κατώτερη η ομάδα μας αλλά στην Α’ Κατηγορία σχεδόν κάθε λάθος τιμωρείται.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά για την ομάδα μας. Οπως είχε συμβεί με τον Αγγελόπουλο στο εντός έδρας με το Παλαιό Φάληρο, έτσι και απέναντι στον Αγιαξ υποχρεωθήκαμε σε αναγκαστική αλλαγή πολύ νωρίς, με τον Παπουτσή να βγαίνει νοκ-άουτ μόλις στο 5ο λεπτό.

Στο 10′, χωρίς να προμηνύεται από την εικόνα του αγώνα κάτι τέτοιο, μείναμε πίσω στο σκορ. Σε ένα ακίνδυνο σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Καλλιαμπάκου και παρότι ο ίδιος εκτινάχθηκε για να σώσει το γκολ, ο βοηθός διαιτητή έκρινε ότι είχε περάσει τη γραμμή κι έδειξε «σέντρα».

Ενα καλό διαγώνιο σουτ του Ζώη πέρασε άουτ λίγο αργότερα (21′), με το ημίχρονο να κλείνει ουσιαστικά χωρίς άλλες τελικές: ο Απόλλωνας είχε την μπάλα και προσπαθούσε να φτιάξει προϋποθέσεις, ο Αγιαξ αμυνόταν καλά χωρίς ταυτόχρονα να μπορεί να απειλήσει.

Πριν προλάβει να αποκτήσει ρυθμό το 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ. Ηταν το 52ο λεπτό, σε μία φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση πλαγίου άουτ, όταν ένας επιτιθέμενος ελίχθηκε εκτός περιοχής και με σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Καλλιαμπάκου.

Το ματς έγινε στη συνέχεια «βουνό» για την ομάδα μας, που δημιούργησε δυσανάλογο αριθμό φάσεων συγκριτικά με τα υψηλά ποσοστά κατοχής της μπάλας.

Στη σημαντικότερη εξ’ αυτών, ο Παγώνης πετάχτηκε στην καρδιά της περιοχής κι έκανε την προβολή, με τον γκολκίπερ σε ετοιμότητα να διώχνει αποσοβώντας το 1-2.

Χάσαμε, εν τέλει, χωρίς να νιώσουμε ότι υστερήσαμε από τον αντίπαλο σε τίποτα εκτός από έναν… προφανώς καθοριστικό παράγοντα: στα γκολ.

Επόμενος αντίπαλος η Αγία Ελεούσα, το προσεχές Σάββατο εκτός έδρας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Νούσης (74′ Βλάχος), Ζκέρης (55′ Πρόξενος), Ψάλλας, Αγκόλλη, Νίνος, Μπεθάνης (55′ Βασιλακόπουλος), Κανδεράκης, Ζώης (55′ Λυμπερόπουλος), Χαραλάμπους, Παπουτσής (5′ λ.τρ. Παγώνης).