ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων Χαλανδρίου – Ιωνες Αλίμου 2-1 (vid)

Μόνος δεύτερος στη βαθμολογία έμεινε ο Απόλλωνας, μετά τη σημαντική νίκη επί των δυνατών Ιώνων Αλίμου. «Λυτρωτής» στο 89′ με κεφαλιά ο Αλέξανδρος Παναγιώτου.

Ενα πολύ ωραίο παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Απόλλωνα το Σάββατο. Συνέβαλε σε αυτό και η προσέγγιση των φιλοξενούμενων, που κατέβηκαν με σκοπό να παίξουν σύγχρονο ποδόσφαιρο, καθαρά, χωρίς σκοπιμότητες και καθυστερήσεις.

Η πλάστιγγα έγειρε δικαίως υπέρ της ομάδας μας, που ήταν εκείνη που απείλησε περισσότερο και είχε ευκαιρίες να σκοράρει για δεύτερη φορά, πριν τη φάση του 89′.

Το α’ μέρος δεν είχε πολλές φάσεις εκατέρωθεν, παρά το γρήγορο ρυθμό και τον πολύ χρόνο καθαρού ποδοσφαίρου. Σημαντικότερη στιγμή αυτή με τον Κανδεράκη στο 12′ να αστοχεί από πολύ κοντά.

Το σκορ άνοιξε στο 57′, μετά από τρομερή ενέργεια και ντρίμπλα του Παπουτσή πάνω στη γραμμή, με τον Τζάκσον να παίρνει την πάσα και να πλασάρει ουσιαστικά σε κενή εστία.

Μία αδράνεια πέντε λεπτά αργότερα έφερε την ισοφάριση (1-1) και ένα δραματικό τελευταίο ημίωρο, στο οποίο ο Απόλλωνας πίεσε με κάθε τρόπο για να φτάσει στο δεύτερο γκολ.

Ο τερματοφύλακας των Ιώνων είπε «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο δύο φορές σε ισάριθμες κεφαλιές του Παναγιώτου, η τρίτη όμως ήταν και η φαρμακερή, ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Από εκτέλεση πλαγίου του Ψάλλα, ο ‘Loco’ πήδηξε στο κατάλληλο timing και έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και μετά στα δίχτυα, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Οι Ιωνες απέδειξαν ότι δεν είναι τυχαία η βαθμολογική τους θέση, έτσι το “τρίποντο”, συνδυαστικά με τη συνολικά καλή μας εμφάνιση, αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία.

Ακολουθεί ένα ακόμα εντός έδρας ματς με τον ουραγό και άποντο Φωστήρα Ηλιούπολης (Σάββατο 17/12, 15:00), ώστε να κλείσει με όμορφο τρόπο το 2022.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης, Νούσης (52′ Πρόξενος), Ψάλλας, Αγγελόπουλος, Νίνος (80′ Βλάχος), Μπεθάνης (52′ Παναγιώτου), Κανδεράκης, Στεργιώτης, Τζάκσον (70′ Χαραλάμπους), Παπουτσής (80′ Παγώνης).