ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων Χαλανδρίου – Καματερό 2-2 (vid)

Η ομάδα μας σπατάλησε πολλές καθαρές ευκαιρίες και το πλήρωσε, παραχωρώντας ισοπαλία στο Καματερό (2-2).

Για δεύτερη σερί αγωνιστική έμεινε μακριά από τις νίκες ο Απόλλωνας, που υπέστη την πρώτη του απώλεια βαθμών ως γηπεδούχος.

Απέναντι σε μια δυνατή ομάδα, που η αναρρίχησή της στη βαθμολογία πρέπει να θεωρείται θέμα χρόνου, οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου είχαν θέσει τις βάσεις για το τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 11′ ο Φραγκίσκος Στεργιώτης άνοιξε το σκορ με απευθείας φάουλ και με τη βοήθεια της τύχης, καθώς η μπάλα κόντραρε στο τείχος και άλλαξε πορεία.

Το δεύτερο γκολ στο 36′ ήταν απόρροια καταπληκτικής συνεργασίας, με τον Ζήση Χαραλάμπους να ανοίγει δεξιά στον Τζάκσον, ο οποίος «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον «Φράγκι», που μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα!

Ο Απόλλωνας λειτουργούσε εξαιρετικά στο τελευταίο διάστημα του ημιχρόνου, όταν και δημιούργησε δύο καθαρά τετ α τετ, με τελικό αποδέκτη τον Ζήση.

Ο 17χρονος φορ στο 43′ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα και στο 44′ πλάσαρε λίγο άουτ, χάνοντας και στις δύο περιπτώσεις την ευκαιρία να στείλει το ματς στο 3-0, εκεί όπου πολύ δύσκολα θα γυρνούσε.

Στο 51′ ο Στεργιώτης συγκρούστηκε κεφάλι με κεφάλι με αντίπαλο και αμφότεροι έγιναν αναγκαστική αλλαγή. Μια σημαντική απώλεια για την ομάδα μας, καθώς ο «Φράγκι» είναι… on fire με 8 γκολ στα 6 τελευταία ματς!

Για τον παίκτη του Καματερού, μάλιστα, χρειάστηκε να προσέλθει ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ που τον διακόμισε σε νοσοκομείο, περισσότερο για προληπτικούς λόγους.

Το ματς κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με τον Απόλλωνα όμως να δέχεται το 2-1 στο 66′ με σουτ εκτός περιοχής, τη στιγμή που προσωρινά έπαιζε με 10 παίκτες, λόγω τραυματισμού του Νούση.

Στο 69′ ο Χαραλάμπους έχασε νέα καθαρή ευκαιρία για το 3-1 και τρία λεπτά αργότερα ήρθε ένα φάουλ-ανακάλυψη του διαιτητή, από την εκτέλεση του οποίου προέκυψε το 2-2.

Ο αγώνας στη συνέχεια ισορρόπησε σε τεντωμένο σχοινί, με τον Απόλλωνα πιο επικίνδυνο και με την μπάλα στα πόδια την περισσότερη ώρα. Ελειψαν, ωστόσο, οι καθαρές προϋποθέσεις για γκολ, λόγω και της πολύ καλά στημένης αμυντικής γραμμής των αντιπάλων.

Η θετική είδηση της ημέρας ήταν η επιστροφή του τερματοφύλακα Μάριου Καλλιαμπάκου, που είχε τραυματιστεί το καλοκαίρι. Ηταν το πρώτο του επίσημο ματς μετά από 9 1/2 μήνες!

Η ομάδα παραμένει 2η και θα συνεχίσει την προσπάθειά της στο Χαϊδάρι, όπου την προσεχή Κυριακή (4/12) θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Θρίαμβο.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπουτσής, Νούσης (67′ Πρόξενος), Ψάλλας, Αγγελόπουλος, Νίνος, Μπεθάνης (89′ Κούρος), Κανδεράκης (67′ Παναγιώτου), Στεργιώτης (51′ Παγώνης), Χαραλάμπους, Τζάκσον.