ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Τα Νέα των Ομάδων μας

Κάθε εβδομάδα μαθαίνουμε τα νέα των αγωνιστικών τμημάτων της Ακαδημίας (Κ18 και Κ16) του Απόλλωνα Χαλανδρίου.

Κ18: Τριφυλλιακός – Απόλλων Χαλανδρίου 2-1

Κάποιες στιγμές αδράνειας πλήρωσε η ομάδα του Φώντα Κούρτη, που ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο 1ο ημίχρονο με τον Μαρκάκη, απείλησε ξανά στην επανάληψη αλλά δέχθηκε δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο και αδίκησε, έτσι, τη συνολική της προσπάθεια.

Το Σαββατοκύριακο η ομάδα έχει ρεπό και θα επανέλθει την άλλη εβδομάδα υποδεχόμενη τον Κένταυρο Βριλησσίων.

Απόλλων: Βαβουλίδης, Θώδης, Ψαρούλης Α., Ψαρούλης Γ., Ζκέρης, Καναλουπίτης, Καραγιάννης, Δράζιος, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Μαρκάκης (Πουλιόπουλος, Αγγελόπουλος, Αναστασόπουλος, Μουσούντας, Τσούμας, Μουρτζίνος, Λακιώτης).

Κ16: Ατρόμητος Χαλανδρίου – Απόλλων Χαλανδρίου 2-1

Την πρώτη της ήττα υπέστη η ομάδα του Αντώνη Ταβερνάρη.

Ο Απόλλωνας έκανε το χειρότερο φετινό του α’ ημίχρονο, παρουσιάζοντας μια πολύ χαλαρή εικόνα και χάνοντας όλες τις μονομαχίες, με το σκορ δίκαια στο 1-0.

Νωρίς στο 2ο ημίχρονο σε κόρνερ έγινε το 2-0, με την ομάδα μας να ανεβαίνει αισθητά στη συνέχεια και να μειώνει με σουτ του Μάχη στο 55′, ήταν όμως αργά.

Σύμφωνα με τον κόουτς Ταβερνάρη, «ίσως να ήταν και μάθημα γιατί σε όλους τους αγώνες πετάμε το πρώτο ημίχρονο και παίζουμε καλύτερα στο δεύτερο, κάτι που ως τώρα δεν είχε φανεί στο αποτέλεσμα».

Ωστόσο, όπως λέει ο ίδιος, «η ήττα δεν μας επηρεάζει λογικά για την είσοδο στην τετράδα της πρώτης κατηγορίας αλλά ο στόχος μου δεν είναι αυτός».

Την Κυριακή (4/12, 18:00) ο Απόλλωνας φιλοξενεί την Αγία Παρασκευή.

Απόλλων: Αβράσογλου, Κατρακάσης, Καζάνης, Νικηφορίδης, Μπουργάνης, Μάζης, Βασιλακόπουλος, Βενιέρης, Καραμήτρος, Κοκκίνης, Δανέζης (Ρίζος, Γιαννούλης).

Κ16 (2): Απόλλων Χαλανδρίου – ΠΑΣ Γαλάτσι 2-4

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 50′ (τα ματς έχουν διάρκεια 70′), με τον Απόλλωνα στο τέλος να χάνει τη συγκέντρωσή του και να το πληρώνει με την ήττα.

Η ομάδα του Αποστόλη Τουρούνογλου μπήκε δυνατά, είχε ευκαιρία στο 5′ με τον Ζερβέα και γκολ δύο λεπτά αργότερα: ο Καρκάνης τροφοδότησε με μακρινή μπαλιά τον Ζερβέα και αυτός «έσπασε» πολύ όμορφα στον Κωνσταντουδάκη, που από κοντά έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 13′ και πέτυχαν δεύτερο γκολ στο 18′, με τον Κόλλια στο 30′ να μην μπορεί να απαντήσει από κοντά σε κόρνερ.

Με τη σέντρα στο β’ μέρος (36′) ήρθε το 2-2 από τον Κάτσαρη με ωραίο δεξί σουτ. Γκολ που έδωσε φτερά στην ομάδα μας, η οποία είχε άλλη μια ευκαιρία στο 40′, με τον Κωνσταντουδάκη να στέλνει την μπάλα έξω από ευνοϊκή θέση.

Στο 45′, μετά από φάση διαρκείας κόντρα στη ροή του αγώνα κι ενώ ο αντίπαλος δεν τήρησε το fair play μιας και είχαμε παίκτη πεσμένο κάτω, καταλογίστηκε πέναλτι από το οποίο προήλθε το 2-3. Στην αμέσως επόμενη φάση έγινε το 2-4, με την ομάδα μας να έχει χάσει το μυαλό της.

Ενα καλό σουτ του Μιχαλακόπουλου και ένα δοκάρι για τη Γαλάτσι, ήταν ό,τι είχε να δώσει το ματς στο τελευταίο του 20λεπτο.

Το πρωί του Σαββάτου (3/12, 10:45) παίζουμε στο γήπεδό μας, ως τυπικά φιλοξενούμενοι των Αμπελοκήπων.

Απόλλων: Μακρής, Τριαντάφυλλος, Κατσαρέλιας, Διακοσταμάτης, Κόλλιας, Ζερβέας, Ζώγας, Κωνσταντουδάκης, Μπενίσης, Κάτσαρης (Αρναούτης, Χαροκόπος, Μιχαλακόπουλος, Γκιονάι).