ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων – Νέα Ιωνία 1-5 (vid)

Με το βαρύ 1-5 ηττήθηκε ο Απόλλωνας από τη Νέα Ιωνία, την ομάδα με το ακριβότερο ρόστερ του ομίλου.

Η διαφορά δυναμικότητας, στόχων και… μπάτζετ των δύο ομάδων αποτυπώθηκε στο τελικό σκορ, αν και οι φιλοξενούμενοι δεν χρειάστηκε να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες για να το φτάσουν σε τέτοια ύψη.

Για την ακρίβεια, η Νέα Ιωνία σκόραρε στις δύο πρώτες της επικίνδυνες στιγμές στο παιχνίδι, αμφότερες από στατικές φάσεις.

Στο 16ο λεπτό η ομάδα μας συνελήφθη… κοιμώμενη σε γρήγορη εκτέλεση φάουλ, που κατέληξε σε παράλληλη πάσα μέσα στην περιοχή και πλασέ για το 0-1.

Στο 24′, σε μια φαινομενικά κακή εκτέλεση απευθείας φάουλ, η μπάλα βρήκε τελικά δίχτυα και το 0-2 ήταν το σκορ ημιχρόνου, με τον Ζήση Χαραλάμπους ενδιάμεσα (19′) να σουτάρει ελάχιστα άουτ.

Με πέναλτι στο 64′ έγινε το 0-3, με την γκολάρα του Αχιλλέα Νίνου με αριστερό σουτ στο 67′ να ξαναδίνει, προσωρινά, ενδιαφέρον στο παιχνίδι (1-3).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 69′ και στο 74′ έφτασαν σε τέταρτο γκολ, «κλειδώνοντας» οριστικά τη νίκη τους, που στο 90′ έφτασε σε ακόμα μεγαλύτερο εύρος (1-5).

Ηταν το πρώτο ματς φέτος που ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι, γρήγορα όμως πρέπει να στρέψει το βλέμμα του στο επόμενο, απέναντι στον ιστορικό Αθηναϊκό, στο γήπεδο της Εργάνης (Κυριακή 5/11, 15:00).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τρουπάκης, Παγώνης (46′ Ζώης), Πρόξενος (65′ Νούσης), Ψάλλας, Αγγελόπουλος (79′ Καναλουπίτης), Αγκόλλη, Νίνος, Κανδεράκης (65′ Μπεθάνης), Λυμπερόπουλος (57′ Κούρος), Χαραλάμπους, Παπουτσής.