ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων Χαλανδρίου – ΠΑΣ Γαλάτσι 2-1 (vid)

Με τον 16χρονο Μάριο Παπαγεωργίου να σκοράρει στο 88′ το παρθενικό του γκολ με την πρώτη ομάδα, ο Απόλλωνας επικράτησε 2-1 του ΠΑΣ Γαλατσίου, για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Ακολουθούν αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Α’ Κατηγορία.

Με Αγιο Δημήτριο, Δόξα Βύρωνος και Φοίνικα Περιστερίου, τις ομάδες δηλαδή που πήραν τη 2η θέση στους άλλους ομίλους της Β’ ΕΠΣΑ, θα αναμετρηθεί σε ένα μίνι πρωτάθλημα 6 αγωνιστικών ο Απόλλωνας, για να διεκδικήσει την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία του αθηναϊκού ποδοσφαίρου.

Οι παίκτες μας πραγματοποίησαν μία εκπληκτική πορεία και πίεσαν μέχρι τέλους το φαβορί του ομίλου, μένοντας 1 βαθμό πίσω στην τελική κατάταξη.

Σε ό,τι αφορά το τελευταίο ματς, ο Απόλλωνας δικαιώθηκε έστω και αργά, παίζοντας ορθολογικά.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν ήρθε να χαρίσει τίποτα –και καλά έκανε– η ομάδα μας προηγήθηκε στο 21′, με τον Φραγκίσκο Στεργιώτη να παίρνει το «ριμπάουντ» σε έξοδο του τερματοφύλακα και να σκοράρει από κοντά.

Πέντε λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με «λόμπα» εκτός περιοχής, με τον Απόλλωνα να έχει δύο καλές στιγμές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου για το 2-0.

Η κορυφαία χάθηκε στο 48′ από τον Τζάκσον, που δεν τελείωσε σωστά σε τετ α τετ μία φάση που ξεκίνησε από καταπληκτική ενέργεια και ασίστ του Παπουτσή.

Στο 55′ με ωραίο χτύπημα φάουλ από δύσκολη θέση ήρθε το 1-1 και το τέλος του σερί ανέπαφης εστίας του Καλλιαμπάκου, έπειτα από 1.073 αγωνιστικά λεπτά!

Νίνος και Στεργιώτης έφτασαν κοντά στο 2ο γκολ, που τελικά ήρθε στο 88′ από την επιμονή του Παπαδάκη, το ωραίο άνοιγμα μπάλας του Κούρου και την ασίστ του Ζώη στον Παπαγεωργίου (οι τρεις τελευταίοι είχαν μπει αλλαγή στο ματς), που βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και σκόραρε από κοντά, εκπληρώνοντας ένα παιδικό του όνειρο!

Το πρωί της Δευτέρας θα γνωρίζουμε το πρόγραμμα των αγώνων μπαράζ, στα οποία δυστυχώς η ομάδα μας θα στερηθεί τη φυσική της έδρα – είναι κάτι για το οποίο, ωστόσο, έχουμε προετοιμαστεί από καιρό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης, Πρόξενος, Ψάλλας, Παναγιώτου (66′ Μπεθάνης), Αγκόλλη, Νίνος (75′ Κούρος), Αγγελόπουλος, Στεργιώτης, Τζάκσον (83′ Παπαγεωργίου), Παπουτσής (83′ Ζώης)