ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων – Ιάσων 2-0 (vid)

Τρία στα τρία για τον Απόλλωνα, που με δυο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών «καθάρισε» το ματς με τον Ιάσονα.

Με μία τακτικά πειθαρχημένη εμφάνιση και χωρίς να πατήσει το πόδι στο… γκάζι, η ομάδα μας δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

Εχοντας κυριαρχήσει στο γήπεδο από νωρίς, ο Απόλλωνας έχασε τρεις καλές ευκαιρίες στο ξεκίνημα, με Ζήση Χαραλάμπους (9′), Στέφανο Νούση (16′, δοκάρι) και Φραγκίσκο Στεργιώτη (21′).

Το σημαντικό πρώτο γκολ ήρθε στο 38′, με τον Μάνο Κανδεράκη να αξιοποιεί το πέναλτι που καταλογίστηκε στην ανατροπή του «Φράγκι» από τον τερματοφύλακα.

Τρία λεπτά μετά, «συστημένο» κόρνερ του Κανδεράκη στο κεφάλι του Στεργιώτη, 2-0 και καθαρό προβάδισμα νίκης, λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε όπως έπρεπε το δεύτερο ημίχρονο. Με σίγουρη κατοχή μπάλας και χωρίς να απειλείται ουσιαστικά (δυο-τρία άστοχα σουτ για τον Ιάσονα), «έσβησε» το ματς και του έλειψε μόνο ένα τρίτο γκολ που δεν ήρθε, παρότι οι προϋποθέσεις δημιουργήθηκαν.

Επόμενο ραντεβού το προσεχές Σάββατο (5/11, 15:00), στο «σπίτι» μας ξανά, ως τυπικά φιλοξενούμενοι του πολύ δυνατού φέτος ΠΟΨ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τρουπάκης, Παπαδάκης, Νούσης, Ψάλλας (71′ Παναγιώτου), Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Κανδεράκης (67′ Κούρος), Ζώης (23′ Μπεθάνης), Στεργιώτης, Χαραλάμπους (67′ Παγώνης), Παπουτσής (67′ Τζάκσον).