ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Στα ημιτελικά της Αθήνας η Κ16! (vid)

Μοναδική ερασιτεχνική ομάδα που πέρασε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Κ16 της ΕΠΣΑ ο Απόλλωνας! Επόμενος αντίπαλος ο πανίσχυρος Ατρόμητος Αθηνών.

Παίρνοντας τον έλεγχο του ματς από το πρώτο δευτερόλεπτο, η ομάδα του Αντώνη Ταβερνάρη νίκησε 1-0 τον Κένταυρο Βριλησσίων και προκρίθηκε στους «4» της ΕΠΣΑ.

Είναι η 7η φορά τα τελευταία χρόνια που στέλνουμε τμήμα Κ16 ή Κ18 στα ημιτελικά της Αθήνας – στις τρεις εξ’ αυτών πήραμε και το πρωτάθλημα!

Στο ματς του Σαββάτου, ο Απόλλωνας άλλαξε τακτική σε σχέση με τα δύο προηγούμενα που είχε δώσει φέτος με τον Κένταυρο, όπου είχε παραχωρήσει γήπεδο παίζοντας με αντεπιθέσεις.

Αυτή τη φορά η ομάδα μας δεν έδωσε ούτε μισό μέτρο, πίεσε ασφυκτικά και αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας το στόχο της που ήταν να βρει ένα γκολ στο πρώτο 20λεπτο.

Αυτό ήρθε στο 12ο λεπτό με εκπληκτική κεφαλιά του Ζυγομήτρου σε εκτέλεση κόρνερ, με τον Απόλλωνα να έχει άλλες 4-5 καλές τελικές για να «τελειώσει» το ματς. Ο Κένταυρος, αντίθετα, είχε μόνο το απευθείας φάουλ στις καθυστερήσεις, που εξουδετέρωσε ο Αβράσογλου.

«Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη φετινή τους προσπάθεια, ακόμα και σε αυτά που δεν αγωνίστηκαν στον προημιτελικό αλλά έχουν βοηθήσει όλη τη χρονιά στο 100%», έδωσε ο κόουτς Ταβερνάρης.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Απόλλων Χαλανδρίου είναι η μοναδική ερασιτεχνική ομάδα των ημιτελικών, εκεί όπου βρίσκονται ο Ατρόμητος Αθηνών, ο Απόλλων Αθηνών και η Ακαδημία του ΟΦΗ (αγωνίζεται ως «Αίμος Πετρούπολης»).

Την Κυριακή στις 19:00 θα αντιμετωπίσουμε τον Ατρόμητο στο γήπεδο Αργυρούπολης Α’. Εναν αντίπαλο που στα δύο προηγούμενα νοκ-άουτ πέρασε με ισάριθμες πεντάρες (5-0 το Ηράκλειο και 5-0 τη Δάφνη Π. Φαλήρου), ενώ πέρσι μας απέκλεισε στα προημιτελικά με σκορ 4-1.

«Θα ανεβάσουμε την απόδοσή μας στο 200% και θα πάρουμε ό,τι μας αναλογεί», σχολίασε ο κόουτς της ομάδας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ: Μουσούντας, Καζάνης, Κατρακάσης, Ρίζος, Μπουργάνης, Ζυγομήτρος, Δανέζης, Μάζης, Βασιλακόπουλος, Βενιέρης, Κοκκίνης (Μολογιάννης, Νικηφορίδης, Αβράσογλου, Γιαννούλης, Σπυριούνης, Ζώγας, Καραμήτρος, Σιώκης, Τριαντάφυλλος).