ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων – Μελίσσια 0-1 (vid)

Στο ίδιο έργο θεατές. Ο Απόλλωνας δέχθηκε γκολ στην πρώτη… κατεβασιά του αντιπάλου και δεν κατάφερε να αποτρέψει μία ακόμα ήττα, χωρίς σε καμία περίπτωση να είναι χειρότερος.

Εξι αγωνιστικές έχουμε διανύσει, στις τέσσερις εξ’ αυτών δεχθήκαμε γκολ στην πρώτη τελική.

Αυτή τη φορά το 0-1 από τα Μελίσσια έγινε στο 6ο λεπτό, όταν επιτιθέμενος πήρε το «ριμπάουντ» σε ασθενή απόκρουση του Καλλιαμπάκου.

Οι φιλοξενούμενοι «έκατσαν» πάνω στο προβάδισμά τους και χωρίς να δείχνουν κάτι το ιδιαίτερο ή να απειλούν, κρατούσαν με σχετική άνεση τον Απόλλωνα μακριά από τα καρέ τους.

Μία λάθος απόφαση του διαιτητή, που έδωσε ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ την ώρα που βγαίναμε «φάτσα» με το γκολ, μία κεφαλιά του Παγώνη από πολύ κοντά που πέρασε πολύ άουτ και μία ευκαιρία του Ζκέρη, που ωστόσο υποδείχθηκε οφσάιντ, ήταν οι καλύτερες –επιθετικά– στιγμές μας στο 1ο ημίχρονο.

Στο 2ο, ήταν ο Μάριος Αγγελόπουλος που δύο φορές έφτασε κοντά στο 1-1, με κεφαλιά που αποκρούστηκε ενστικτωδώς στο 50′ και ένα πλασέ στο οριζόντιο δοκάρι στο 60′. Ενδιάμεσα (51′) τα Μελίσσια είχαν διπλή ευκαιρία, με τον Καλλιαμπάκο να αποσοβεί το 0-2.

Ο Απόλλωνας είχε πολλή ώρα την μπάλα στα πόδια του, ξανά, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα –ξανά. Ως συνέπεια, το 0-1 παρέμεινε ως τέλους.

Με 1 βαθμό σε 6 αγωνιστικές βρισκόμαστε ήδη σε δυσχερή θέση. Ομως, αφενός το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο, αφετέρου για όσους βλέπουν τα παιχνίδια από κοντά, είναι φανερό ότι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές με τις περισσότερες ομάδες.

Ισως είναι θέμα μεγαλύτερης συγκέντρωσης και καλύτερης ψυχολογίας για να γυρίσει η κατάσταση, ίσως λείπει η εμπειρία, ίσως είναι κάτι άλλο. Το δεδομένο είναι ότι η προσπάθεια γίνεται –και θα συνεχίσει να γίνεται– απ’ όλους και δεν πρόκειται κανείς να τα παρατήσει.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παγώνης (55′ Λυμπερόπουλος), Ζκέρης (55′ Πρόξενος), Ψάλλας, Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Μπεθάνης (55′ Νίνος), Κανδεράκης, Ζώης (60′ Βασιλακόπουλος), Χαραλάμπους, Παπουτσής (72′ Κούρος).