ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων – Ολυμπιακός Λιοσίων 1-1/3-4 πέναλτι (vid)

Αδοξα, στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι, έχασε ο Απόλλωνας τη δεύτερη ευκαιρία για παραμονή στην Α’ Κατηγορία της Αθήνας.

Στις λεπτομέρειες, όπως συνήθως συμβαίνει σε αυτά τα παιχνίδια, κρίθηκε το μπαράζ με τον Ολυμπιακό Λιοσίων. Αυτές οι λεπτομέρειες, δυστυχώς, δεν ήταν με το μέρος μας.

Οι αντίπαλοι απειλούσαν σχεδόν αποκλειστικά με στατικές φάσεις και την πρώτη φορά που έφεραν επικίνδυνα την μπάλα στην περιοχή μας, βρήκαν και το 0-1 (28’).

Ο Απόλλωνας έκανε ένα γενικά κακό πρώτο ημίχρονο, αφού δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στο επιθετικό τρίτο, με το σκληρό παιχνίδι και ορισμένα αντιαθλητικά μαρκαρίσματα από πλευράς Ολυμπιακού Λιοσίων να χαλάνε το μυαλό μας.

Καλύτερα πατήσαμε στην επανάληψη και κάναμε το 1-1 στο 64’, όταν ο Κανδεράκης έκλεψε στο κέντρο, έδωσε στον Χαραλάμπους που με τη σειρά του έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Νούση, ο οποίος με μεγάλη ψυχραιμία και ανάποδο -για εκείνον- πόδι πλάσαρε εύστοχα τον εξερχόμενο γκολκίπερ.

Το διάστημα μέχρι το 90’ ήταν μάλλον το καλύτερό μας στο ματς και υπήρχε η αίσθηση ότι μπορούσε να γίνει η πλήρης ανατροπή, παρότι ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι -πάλι σε κόρνερ- σχεδόν με την εκπνοή.

Στην παράταση τα πόδια εκατέρωθεν ήταν βαριά, εμείς σπαταλήσαμε μία εξαιρετική αντεπίθεση με το σουτ του Κούρου που κόντραρε και η υπόθεση νίκη κρίθηκε στα πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να κερδίσει στην κλήρωση και η στατιστική που δίνει περισσότερες πιθανότητες νίκης στην ομάδα που εκτελεί πρώτη, δυστυχώς για εμάς επιβεβαιώθηκε.

Το τελικό 4-3, με τον Απόλλωνα να ευστοχεί στα δικά του πέναλτι με Καλλιαμπάκο, Παναγιώτου και Αγγελόπουλο, ενώ Κανδεράκης και Βασιλακόπουλος νικήθηκαν από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, μας άφησε με την πικρία της χαμένης ευκαιρίας.

Από την άλλη, το μαζικό χειροκρότημα των φιλάθλων στο γήπεδο και η θερμή υποδοχή της αποστολής κατά την επιστροφή της, μπορούν ως ένα βαθμό να απαλύνουν τη στενοχώρια και την απογοήτευση που δεδομένα υπάρχουν, ειδικότερα σε εκείνους που έζησαν όλη τη φετινή προσπάθεια από πολύ κοντά.

Η ομάδα μας έδωσε 32 επίσημους αγώνες με απόλυτη αξιοπρέπεια, τιμιότητα και υπηρετώντας αρχές και αξίες που διέπουν το σύλλογο συνολικά. Δεν της χαρίστηκε τίποτα, δεν πήρε καμία χάρη, κανένα σφύριγμα και αποχαιρετά τη φετινή σεζόν με το κεφάλι ψηλά.

Ευχαριστούμε τα παιδιά μας για όλα τα συναισθήματα που μας χάρισαν και για την υπέροχη παρέα που έφτιαξαν, παίζοντας κάθε εβδομάδα για τη φανέλα και ο ένας για τον άλλον.

Απόλλων: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης (70’ Κούρος), Πρόξενος (118’ Βασιλακόπουλος), Ψάλλας (46’ Παναγιώτου), Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Λυμπερόπουλος (62’ Νούσης), Ζώης (46’ Μπεθάνης), Κανδεράκης, Χαραλάμπους (106’ Βλάχος), Παπουτσής