ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων Χαλανδρίου – Πανιώνιος Καισ/νής 2-0 (vid)

«Καθαρή» ήταν η πρώτη νίκη του Απόλλωνα στο νέο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας, καθώς δεν απειλήθηκε καθόλου από τον Πανιώνιο Καισαριανής, επικρατώντας τελικά με 2-0.

Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και ειδικά στο 1ο ημίχρονο δημιούργησε τις ευκαιρίες ώστε να εξασφαλίσει από νωρίς το τρίποντο.

Οι σημαντικότερες ήταν το δοκάρι με την κεφαλιά του Μάνου Κανδεράκη (17’) από τη σέντρα του Πάνου Αλεφαντή και το πλασέ του Σπύρου Ζώη (34’) που αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα, μετά το γύρισμα του Παναγιώτη Παπαδάκη.

Η λύση δόθηκε από κόρνερ (ένα από τα 10 που κέρδισε ο Απόλλωνας, έναντι κανενός του Πανιωνίου) στο 42ο λεπτό. Εκτέλεσε ο Στέφανος Νούσης και με ωραίο άλμα στο δεύτερο δοκάρι ο Ιγνάτιος Αγκόλλη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ηταν το πρώτο γκολ του αρχηγού μετά από σχεδόν πέντε χρόνια και συγκεκριμένα από τις 17 Νοεμβρίου 2019, όταν με πλασέ είχε διαμορφώσει το τελικό 3-0 επί του Φωστήρα Ηλιούπολης, για το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας!

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε «σβηστά» και χωρίς πολλές συγκινήσεις, μέχρι που ο Οδυσσέας Κούρος με ατομική προσπάθεια και υπέροχο πλασέ «έγραψε» το 2-0 στο 79’.

Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος είχε την ευκαιρία για το 3-0, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα ολοκληρώνοντας την εξαιρετική επιθετική ανάπτυξη της ομάδας μας.

Την Τετάρτη (09/10, 15:00) παίζουμε στο γήπεδο του Χαλανδρίου με τα Ιλίσια 2004 για την 3η φάση του Κυπέλλου, ενώ το Σάββατο (12/10, 16:00) αντιμετωπίζουμε στη Νέα Ιωνία τη δυνατή Αλσούπολη.

Απόλλων: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης, Νούσης (70′ Ψάλλας), Αγκόλλη, Θεοδωρακόπουλος (70′ Παναγιώτου), Ζώης (62′ Βασιλακόπουλος), Παπουτσής, Μπεθάνης, Αλεφαντής, Κανδεράκης (62′ Ζκέρης), Κούρος (83′ Γκιονάι)