ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Ωρα Προημιτελικών για Κ17 και Κ15!

Στην προημιτελική φάση των ισχυρών της ΕΠΣΑ προκρίθηκαν και αγωνίζονται το Σαββατοκύριακο η Κ17 και η Κ15 του Απόλλωνα Χαλανδρίου!

Μόνο ο Απόλλων Χαλανδρίου και η ΠΑΕ Καλλιθέα (Superleague 2) πέρασαν στους «8» της Αθήνας και στις δύο μεγαλύτερες ηλικιακές κατηγορίες της Αθήνας.

Πρόγραμμα Προημιτελικής Φάσης
(γήπεδο Απόλλωνα Χαλανδρίου)

Κ17: Απόλλων Χαλανδρίου – ΑΟ Αιγάλεω (Σάββατο, 11:15)

Κ15: Απόλλων Χαλανδρίου – Ειρήνη Πετρούπολης (Κυριακή, 18:00)

Η Κ17 του Φώντα Κούρτη τερμάτισε στην 1η θέση του ομίλου της συγκεντρώνοντας 7 βαθμούς (2 νίκες-1 ισοπαλία).

Την τελευταία αγωνιστική, με αντίπαλο την Ακαδημία ΟΦΗ (Αίμος Πετρούπολης) χρειαζόταν έστω την ισοπαλία για να μην μπλέξει σε τριπλή ισοβαθμία και… κλήρωση.

Τα παιδιά έβγαλαν εγωισμό και αντίδραση, έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ (1-0) στο ημίχρονο. Γύρισαν το ματς με τα γκολ των Ζώγα και Καραμήτρου, με την ισοφάριση των γηπεδούχων στο τελευταίο λεπτό να μην παίζει κανένα ρόλο.

Απόλλων: Μακρής, Νικηφορίδης, Λακιώτης, Μπουργάνης, Ζυγομήτρος, Μολογιάννης, Ζώγας, Δράζιος, Βενιέρης, Ζερβέας, Κοκκίνης (Μουσούντας, Καζάνης, Καραμήτρος, Γκιονάι).

Η Κ15 του Αντώνη Ταβερνάρη έκανε το απόλυτο 3 στα 3, καθώς μετά το 5-0 επί του Αίμου Πετ/λης 2 και το 2-1 επί του Πανιωνίου, κέρδισε εύκολα με 4-0 τον ΠΑΣ Γαλάτσι.

Τα γκολ στο τελευταίο παιχνίδι, όπου ο κόουτς έκανε πολλές αλλαγές, σημείωσαν οι Σαραντόπουλος, Αυγουστίδης, Ηλιόπουλος και Λυκόπουλος.

Απόλλων: Κλινάκης, Φρεσκάκης, Τουρνικιώτης, Βαϊόπουλος, Αγγελής, Ρούσι, Γεωργάκης, Λυκόπουλος, Σαραντόπουλος, Γκίνης, Μπουγιούκος (Αυγουστίδης, Ηλιόπουλος, Βογιατζής, Τσίτουρας).