ΑΝΔΡΕΣ: Αθηναϊκός – Απόλλων 1-2 (vid)

Φτάσαμε 5 Νοεμβρίου και την 9η αγωνιστική για να πανηγυρίσουμε την πρώτη μας νίκη, που ήρθε μάλιστα εκτός έδρας και με ανατροπή.

Με εξαίρεση το ματς της περασμένης εβδομάδας με τη Νέα Ιωνία, ο Απόλλωνας είχε παλέψει, για λιγότερο ή περισσότερο διάστημα, όλα τα υπόλοιπα.

Στο Βύρωνα έμελλε το ανταγωνιστικό του πρόσωπο να ανταμειφθεί με 3 βαθμούς. Σε ένα κομβικό παιχνίδι, καθώς όσο και να λέμε ότι το πρωτάθλημα είναι μεγάλο φέτος, κάποια στιγμή έπρεπε να έρθουν και οι νίκες. Η πρώτη, για αρχή.

Στο 26′ ο Ιγνάτιος Αγκόλλη είδε το πλασέ του να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και αφού δεν έγινε το 0-1, ήρθε το 1-0 τρία λεπτά μετά με σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από εκτέλεση πλαγίου άουτ.

Η ομάδα μας είχε υπομονή, έπαιξε το ποδόσφαιρό της και ευτύχησε να ισοφαρίσει σε κρίσιμο σημείο (41′), με την υπέροχη ενέργεια του Λυμπερόπουλου μετά την πάσα του Κανδεράκη.

Στο 60′ ο Χαραλάμπους άγγιξε το 1-2, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να κάνει σπουδαία επέμβαση. Ηταν αδύνατο όμως να αντιδράσει και στο 83′ στο πλασέ του Κανδεράκη, που αξιοποίησε την ασίστ του Ζώη.

Διαχειριστήκαμε με ψυχραιμία το τελευταίο δεκάλεπτο και έχοντας βρει λύσεις καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, σε ό,τι αφορά την ανάπτυξή μας, δεν κινδυνέψαμε ιδιαίτερα.

Το προσεχές Σάββατο (11/9, 15:00) φιλοξενούμε τη Δόξα Βύρωνος, έχοντας καλή ψυχολογία, αυτοπεποίθηση και, πάνω απ’ όλα, πίστη στους εαυτούς μας.

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπουτσής, Πρόξενος (72′ Νούσης), Ψάλλας (66′ Καναλουπίτης), Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Νίνος, Κανδεράκης, Βλάχος (55′ Μπεθάνης), Χαραλάμπους, Λυμπερόπουλος (72′ Ζώης).