23 Νοεμβρίου 2013 - 15:00:00 ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 10
78' Γκρέμο (αυτ.)
88' Λαναράς
Σκόρερς

Μαγική εικόνα, αλλά…

Στο επίπεδο που βρισκόμαστε, οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Αυτές οι μικρές λεπτομέρειες, που καθορίζουν την τύχη παιχνιδιών, σαν κι αυτό που έδωσε η ομάδα μας στο Ηράκλειο.

Το 3-0 είναι εντελώς πλασματικό και ουδεμία σχέση έχει με την εικόνα του αγώνα, που ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τον Απόλλωνα να δείχνει ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια και αντιπάλους αυτού του βεληνεκούς.

Πρώτα απ’ όλα, δεν είμαστε γραφικοί. Οταν χάνουμε καθαρά, δεν ψάχνουμε άλλοθι, δεν υποβαθμίζουμε την αξία του εκάστοτε αντιπάλου, κοιτάμε τον εαυτό μας στον καθρέφτη και τίποτε άλλο.

Οταν το παλεύουμε αλλά δεν είναι αρκετό, όπως λόγου χάρη την προηγούμενη βδομάδα με τον Χαραυγιακό, πάλι το σημειώνουμε. Οταν δικαιούμαστε κάτι παραπάνω, όπως στην εντός έδρας ήττα από τον Βοτανικό, το λέμε.

Το παιχνίδι στο Ηράκλειο ανήκει στην τελευταία κατηγορία. Το 3-0 είναι «ψεύτικο», έχει όμως και αυτό τις αιτίες του, που εντοπίζονται αποκλειστικά στη δική μας ομάδα. Γιατί; Γιατί δέχθηκε ένα «φτηνό» γκολ (πάλι) για το 1-0 στο 14′. Γιατί έχασε απίστευτες ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Και γιατί εκεί που το 1-1 έδειχνε θέμα χρόνου, έβαλε αυτογκόλ με κεφαλιά από… αράουτ και στο 78′ διαμορφώθηκε το 2-0.

Από το ημίχρονο θα μπορούσε ο Απόλλωνας να έχει φέρει στα ίσια το ματς, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας έκανε την απόκρουση του αγώνα, σε καρφωτή κεφαλιά του Φοίβου Κοτσαύτη, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Λαζόπουλου.

Στο β’ μέρος αγγίξαμε πολλές φορές το 1-1, πιο κραυγαλέες το τετ α τετ του Γκρέμο που έστειλε την μπάλα άουτ, η προβολή του Πέτοβιτς μέσα από τη μικρή περιοχή με την μπάλα να φεύγει πάνω (!) από το δοκάρι και η αντεπίθεση που προέκυψε από ατομική ενέργεια του Κατσιμεντέ, ο οποίος βγήκε δύο με έναν πριν το τέρμα και η πάσα του κόπηκε στο «τσακ».

Ηταν κι άλλες φάσεις, η μορφή του αγώνα «έλεγε» ότι ο Απόλλωνας θα ισοφαρίσει και μετά θα γινόταν και φαβορί για τη νίκη. Αντ’ αυτού, ήρθε με τον τρόπο που ήρθε το 2-0, μετά βγήκε τραυματίας ο Φοίβος Κοτσαύτης (ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό) και αφού είχαν εξαντληθεί οι τρεις αλλαγές, με παίκτη λιγότερο δεχθήκαμε και τρίτο γκολ, που επίσης μπορούσε να αποφευχθεί, στο 88′.

Φύγαμε με την πίκρα της βαριάς ήττας, αλλά και μια μερική ικανοποίηση για τον τρόπο που αγωνίστηκε η ομάδα. Παρότι δεν έπιασαν όλοι οι παίκτες τα στάνταρ τους, συνολικά ήμασταν καλοί και πρέπει να πιστέψουμε ότι μπορούμε να ανταγωνιστούμε και ομάδες με τεράστια μπάτζετ. Πρέπει όμως, επιβάλλεται, να σταματήσουμε να τρώμε γελοία γκολ. Και αυτό είναι καθαρά θέμα συγκέντρωσης.

Ακολουθούν δύο εντός έδρας παιχνίδια (Χαϊδάρι, Γκυζιακός), που δεν πρέπει να τα αφήσουμε να περάσουν έτσι. Το να κερδίζουμε απλά τις εντυπώσεις ούτε αρκεί ούτε πρέπει να μας ικανοποιεί. Είναι η ώρα για βαθμούς.