ΑΕ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 1
3 - 2
21 Ιανουαρίου 2017 - 10:00:00 ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟΥ 3

«Τσάμπα» ήττα

«Τσάμπα» ήττα για τους Νέους του Απόλλωνα στην Κηφισιά. Ισοπαλία με τον Ατρόμητο Αθηνών στο Respect, νίκη επί του Ατρόμητου Χαλανδρίου στο Soccerlink.

Σε ένα ματς που ο κόουτς Αντώνης Ταβερνάρης χαρακτήρισε ως «το καλύτερο που έχω δει όλα αυτά τα χρόνια σε επίπεδο Νέων», η ομάδα μας γνώρισε άδοξα την ήττα με 3-2 στην Κηφισιά, από έναν αντίπαλο έτσι κι αλλιώς δυνατό, που αυτή την εβδομάδα ενισχύθηκε σημαντικά σε σχέση με την προηγούμενη.

Ο Απόλλων προηγήθηκε στο 7ο λεπτό, με γκολ του Στεργιώτη που πετάχτηκε με προβολή σε σέντρα του Κρόι στην πλάτη της άμυνας, ωστόσο μέσα στα επόμενα 10 λεπτά το ματς είχε γυρίσει, με δύο πανομοιότυπα γκολ των γηπεδούχων, που μπήκαν με κόντρες και δύναμη στην περιοχή μας για να σκοράρουν.

Το παιχνίδι άνοιξε, απέκτησε τρομερό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με τη δική μας να σπαταλά ευκαιρίες, κυρίως με τον Στεργιώτη, πριν τελικά ισοφαρίσει στο 38′ με πολύ όμορφη ενέργεια και φαλτσαριστό σουτ του Κρόι.

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών στο β’ μέρος από την ομάδα μας. Δύο τετ α τετ ο Στεργιώτης, ένα δικό του ψαλιδάκι έφυγε λίγο άουτ, δοκάρι του Συγγρού σε κενό τέρμα, έπειτα από απόκρουση του τερματοφύλακα (MVP) σε σουτ του Αλεξανδράκη… για να εφαρμοστεί ο άγραφος κανόνας, για τις ομάδες που δεν βάζουν γκολ: το δεχθήκαμε, τρία λεπτά πριν τη λήξη σε αντεπίθεση, στη μοναδική ευκαιρία της Κηφισιάς…

Ακόμα και η ισοπαλία θα ήταν λίγη για την προσπάθεια που κατέβαλαν τα παιδιά, που πάντως απέδειξαν ότι μπορούν να παίξουν στα ίσια και να κερδίσουν οποιονδήποτε αντίπαλο και σε αυτή τη φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Χρηστάκης, Νικολαΐδης, Ανδρινόπουλος, Θεοδωρακόπουλος, Οικονόμου, Συγγρός, Νικολόπουλος, Στεργιώτης, Κρόι, Ζιγγιρίδης.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Μητρόπουλος, Σπανός, Δημητράκος.

Respect Cup

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για τη δεύτερη ομάδα των Νέων, με το ίδιο σκορ (2-2),  αυτή τη φορά με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, με αντίπαλο τον Ατρόμητο Αθηνών, εκτός έδρας.

Το πρώτο σαραντάλεπτο δεν κύλησε καλά για την ομάδα του Μάνου Κτενιαδάκη. Πολλά επιπόλαια λάθη χωρίς ιδιαίτερη πίεση και χαμένες μονομαχίες, που ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε με καλή κυκλοφορία και ταχύτητα, έφεραν δύο τέρματα σε διάστημα 3 λεπτών. Με μόνο μια τελική αν συνεχίζαμε έτσι δεν είχαμε τύχη, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο αντιδράσαμε.

Ανεβάσαμε ένταση στο μαρκάρισμα ασκώντας πίεση στον αντίπαλο, δεν υπήρχαν κενοί χώροι, κάναμε αρκετά κλεψίματα και δημιουργούσαμε συνεχώς.

Ο Κέφης με όπλο την ταχύτητά του απειλούσε διαρκώς , έχασε τρία τετ α τετ, όμως στο τέταρτο δεν λάθεψε και ξαναμπήκαμε στη διεκδίκηση του ματς. Ο Βασσάλος επενέβη όποτε χρειάστηκε στις αντεπιθέσεις και λίγο πριν το τέλος ο Σκόντζος έστρωσε στον (τραυματία!) Παππά, ο οποίος με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό ήρθε σαν ανταμοιβή για την προσπάθεια που κατέβαλαν όλοι στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις αρκετές απουσίες που είχαμε στο συγκεκριμένο εκτός έδρας παιχνίδι. Ωστόσο πρέπει να βρούμε τρόπο να είμαστε συγκεντρωμένοι από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό…

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Παπαγεωργίου, Δημητράκος, Μπαριάμ, Σαντοριναίος, Σκόντζος, Χαρλαύτης, Παππάς, Κολυβέρης, Κέφης, Κουσούνης.

Ως αλλαγή έπαιξε: Μητρόπουλος.

Soccerlink

Οι Εφηβοι του Σταύρου Παναγιωτάκη επικράτησαν 1-0 του Ατρόμητου Χαλανδρίου, με ωραίο πλασέ του Ανέστη Ταγκαλίδη από το ύψος του πέναλτι, στο 80ό λεπτό του αγώνα.

Ο κόουτς του Απόλλωνα προέβη σε δοκιμές σε σχήματα και θέσεις, δίνοντας ευκαιρίες σε όλα τα παιδιά που είχαν πάρει λίγο χρόνο συμμετοχής ως τώρα. Παρ’ όλα αυτά, είδε την ομάδα του να βγάζει το καλό της πρόσωπο και να αμύνεται ορθά έπειτα από καιρό.

Πλασματικό το σκορ, καθώς μεταξύ άλλων ο Απόλλων είχε δύο δοκάρια, σε σουτ του Φέλιξ στο 30ό λεπτό και σε πλασέ του Πάνου στο 70ό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Πατεράκης, Κατσαρέλιας, Παππάς, Κολλιμάτσης, Τασσόπουλος, Φούντας, Βουγιουκλάκης, Καλημέρης, Πάνου, Φέλιξ, Αμπι Σα.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Νεμρί, Αλμπάνης, Γαούτσης, Ταγκαλίδης, Σταθόπουλος.