29 Οκτωβρίου 2017 - 15:00:00 ΤΑΥΡΟΥ Β΄ (Χ.ΠΑΥΛΙΔΗΣ) 6
4' Σερδενές
22' Στάμος
Σκόρερς

Η πρώτη ήττα έγινε στην έδρα του φαβορί

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, στην έδρα του μεγάλου φαβορί της κατηγορίας, γνώρισε ο Απόλλων, πληρώνοντας το κακό του ξεκίνημα στο παιχνίδι.

Οταν σε εκτός έδρας ντέρμπι δέχεσαι γκολ σε στημένη φάση στο 4′, οι οιωνοί για τη συνέχεια δεν είναι καλοί.

Η ομάδα μας αντέδρασε, ζήτησε πέναλτι λίγο μετά και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το 1-1, ωστόσο το 2-0 στο 22′ ζόρισε πολύ τα πράγματα, ειδικά όταν απέναντί της είχε μία πολύ ποιοτική και ακριβή ομάδα, πλαισιωμένη με παίκτες ανώτερων κατηγοριών.

Η παράδοση των ηττών στη συγκεκριμένη έδρα συνεχίστηκε, όπως όμως και των τραυματισμών, αφού στο 40′ ο Βασίλης Κούκος άκουσε «κρακ» στο γόνατό του και με αγωνία περιμένουμε πλέον τα νεότερα, ελπίζοντας η ζημιά να είναι η μικρότερη δυνατή.

Στο β’ μέρος οι έμπειροι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σχετικά εύκολα το προβάδισμά τους, κατακτώντας τελικά δίκαια τη νίκη, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί μεν και να μην τα παρατάει, αλλά να μην μπορεί να κάνει πολύ αισθητή την παρουσία του στην πολύ καλά διαβασμένη και σταθερή άμυνα των αντιπάλων.

Είναι μία ήττα που στην οικονομία του πρωταθλήματος δεν λέει πολλά, καθότι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά που, αντίθετα, μπορεί να μας διδάξει πολλά και να φωτίσει τις αδυναμίες που χρήζουν βελτίωσης, προκειμένου να τις διορθώσουμε.

Από Δευτέρα δουλειά, λοιπόν, με στόχο το επόμενο παιχνίδι, που είναι στην έδρα μας με τη Λαύρα Αργυρούπολης, το Σάββατο 4/11.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος, Κουστουμπάρδης, Παναγιώτου (69′ Ψάλλας), Κούκος Β. (40′ Κούκος Θ.), Αγκόλι, Σταμάτης, Κανδεράκης (62′ Μπαλαχτσής), Οικονομόπουλος, Μήτρου, Παπουτσής (62′ Στεργιώτης).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Επικίνδυνο φάουλ για τους γηπεδούχους, καλή απόκρουση σε κόρνερ από τον Σύρακα.
4′ 1-0. Από την εκτέλεση κόρνερ, με κοντινή κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, ο Αγιαξ παίρνει το προβάδισμα.
7′ Χέρι αμυνόμενου μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ακούσιο το θεωρεί ο διαιτητής και αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.
8′ Ευκαιρία στην κόντρα για τον Αγιαξ, ο Σύρακας βγαίνει έγκαιρα και αποσοβεί τον κίνδυνο.
13′ Ωραία κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ για την ομάδα μας, σεντράρει ο Κανδεράκης, εναέριο βολέ από τον Μήτρου, μπλοκάρει σταθερά ο τερματοφύλακας.
16′ Νέα καλή στιγμή για την ομάδα μας, όταν ο Β. Κούκος κερδίζει την εναέρια μονομαχία με τον τερματοφύλακα, η μπάλα φτάνει στα πόδια του Οικονομόπουλου, που πλασάρει υπό δύσκολες προϋποθέσεις, με τους αμυνόμενους να διώχνουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
19′ Δυνατή κεφαλιά του Οικονομόπουλου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αγκόλι, εντυπωσιακή απόκρουση του τερματοφύλακα σε κόρνερ.
21′ Δεν απομακρύνει σωστά ο Σύρακας, η μπάλα στρώνεται σε αντίπαλο, αλλά το σουτ που κάνει είναι βιαστικό και καταλήγει στα χέρια του γκολκίπερ μας.
22′ 2-0. Υποδειγματική αντεπίθεση του Αγιαξ, αργό το δικό μας τρανζίσιον και με κοντινό πλασέ οι γηπεδούχοι διπλασιάζουν τα τέρματά τους.
24′ Καλή ευκαιρία για τον Αγιαξ, σε τετ α τετ επεμβαίνει σωστά ο Σύρακας.
43′ Επικίνδυνο φάουλ για τους γηπεδούχους, η μπάλα περνάει με δύναμη άουτ.
69′ Δυνατό σουτ εκτός περιοχής για τον Αγιαξ, η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι.
75′ Από κλέψιμο του Στεργιώτη και στρώσιμο του Μήτρου, τεχνικό σουτ του Σταμάτη και η μπάλα λίγο έξω.
77′ Νέο άστοχο σουτ για την ομάδα μας, αυτή τη φορά από τον Μήτρου, έπειτα από πάσα του Σταμάτη.
86′ Αψυχο σουτ του Μήτρου, άουτ η μπάλα.
90′ Γύρισμα από το πλάι και πλασέ άουτ για τον Αγιαξ.