0
Κίτρινες Κάρτες
2

Αργησε να γίνει το 3-1

Την εκτός έδρας ήττα από τον Αγιαξ Ταύρου γνώρισε ο Απόλλωνας, πληρώνοντας τα μαζεμένα λάθη του α’ ημιχρόνου.

Χωρίς καλά-καλά να το καταλάβουμε, πήγαμε με ένα σκορ-βουνό στην ανάπαυλα του ημιχρόνου: 1-0 στο 13′, 2-0 στο 32′, 3-0 στο 39′.

Από τη μία ήταν οι γηπεδούχοι, που διέθεταν την ποιότητα να τιμωρήσουν κάθε δική μας αδράνεια, από την άλλη η δική μας ομάδα, που σε ένα στενό γήπεδο δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις, με εξαίρεση αυτή του 45′, όταν κεφαλιά του Παπαδόπουλου αποκρούστηκε λίγο πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Στην ομάδα μας μπορεί να πιστωθεί το γεγονός ότι δεν κατέβασε τα όπλα, υπήρχε μάλιστα διάχυτη η αίσθηση ότι με ένα γρήγορο γκολ, παρά το 3-0, όλα θα μπορούσαν να συμβούν.

Αυτό το γκολ, όμως, δεν ερχόταν:

• Στο 48′ ο Κουτσογκίλας από πολύ καλή θέση νικήθηκε από τον τερματοφύλακα (παρότι υποδείχθηκε άουτ)
  • Στο 54′ ο Παπουτσής σούταρε λίγο πάνω από το δοκάρι,
  • Στο 61′ το γύρισμα του Αλεξανδράκη δεν βρήκε συμπαίκτη
  • Στο 64′ η κεφαλιά του Παπουτσή ήταν αδύναμη και κατέληξε στον τερματοφύλακα
  • Στο 69′ το πλασέ του Αλεξανδράκη από πάσα του Παπαδάκη έφυγε πάνω από το δοκάρι
  • Στο 78′ ο Κουτσογκίλας σούταρε ελάχιστα άουτ

Στο ίδιο διάστημα, ο Αγιαξ εκδήλωσε δύο τελικές, τις τελευταίες του στο ματς, μέσα σε ένα δίλεπτο (56′-57′): σουτ από κοντά που απέκρουσε στην κλειστή του γωνία ο Καλλιαμπάκος, ο οποίος έβγαλε αμέσως μετά και την απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Αργησαν τα γκολ του Απόλλωνα. Στο 86′ ο Μήτρου ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος (σουτ που αποκρούστηκε με το χέρι από αμυνόμενο) και στο 93′ ο Παπαδάκης με καρφωτή κεφαλιά από σέντρα του Κουστουμπάρδη διαμόρφωσε το 3-2.

Κοιτάμε ήδη μπροστά και τον τελευταίο εντός έδρας αγώνα για το 2019, με αντίπαλο τον παραδοσιακά ισχυρό Πανερυθραϊκό (14/12, 15:00).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Κουτσογκίλας, Κουστουμπάρδης, Ψάλλας (76′ Κούκος), Παπαδόπουλος, Αγκόλι, Σταμάτης (67′ Παπαδάκης), Αυγέρης (80′ Τόμας), Βλογιαννίτης (49′ Μήτρου), Αλεξανδράκης, Παπουτσής.