21 Ιανουαρίου 2017 - 15:00:00 ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 16
ΑΛΣΟΥΠΟΛΗ
1
1
68' Παπαδόπουλος (πέν
)
Σκόρερς
33' Οικονομόπουλος

Δύο πρόσωπα και ισοπαλία… κλασικά

Ο δεύτερος γύρος ξεκίνησε όπως και ο πρώτος, με την… παραδοσιακή ισοπαλία κόντρα στην Αλσούπολη. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, ο Γρηγόρης Σύρακας απέκρουσε ένα στα δύο πέναλτι και τουλάχιστον δεν χάσαμε.

Με πικρή γεύση στο στόμα φύγαμε από το γήπεδο της Νέας Ιωνίας, όχι τόσο για το αποτέλεσμα, όσο για την κακή εμφάνιση του β’ ημιχρόνου.

Ενας Απόλλωνας αγνώριστος, σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο αλλά και με ό,τι έχει δείξει όλη τη χρονιά, κινδύνεψε να υποστεί τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του.

Τίποτα τέτοιο δεν προμήνυε το α’ μέρος, στο οποίο με εξαίρεση ένα μουδιασμένο πρώτο 5λεπτο, ο Απόλλων ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης, με καλή κυκλοφορία μπάλας, ευκαιρίες και μια σχεδόν αλάνθαστη ανασταλτική λειτουργία.

Η υπεροχή μας αποδόθηκε στο ελάχιστο 0-1 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα… και τότε ήταν σαν κάτι να συνέβη στη δική μας, που βγήκε διαφορετική, προς το χειρότερο, στο δεύτερο 45λεπτο.

Με χαμένες τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες, χωρίς καλές συνεργασίες, με λάθη στην άμυνα και ακίνδυνος επιθετικά, ο Απόλλων… ξέχασε να βγει να παίξει, με αποτέλεσμα να «προσκαλέσει» στα καρέ του την Αλσούπολη, που ως παραδοσιακά σκληροτράχηλη ομάδα, δεν έχασε την ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι, είχαν ένα ακόμα που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γρηγόρης και δυο-τρεις φάσεις στις οποίες έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ, την ώρα που στη δική μας ομάδα τίποτα δεν φαινόταν να λειτουργεί σωστά.

Τελικά το 1-1 παρέμεινε και αυτή ήταν η τέταρτη ισοπαλία σε ισάριθμα παιχνίδια στην έδρα της Αλσούπολης, την τελευταία πενταετία!

Ενα κακό ημίχρονο μπορεί να συμβεί στον καθένα – και δεν τρέχει και τίποτα. Η πρόκληση για τον κόουτς Χρήστο Βλάχο και τους παίκτες του, είναι να βρουν τι έφταιξε για αυτή την καθίζηση και να το διορθώσουν εν όψει της συνέχειας.

Είναι βέβαιο ότι άπαντες θα κάνουν την αυτοκριτική τους και επειδή ως ομάδα απεχθανόμαστε τις δικαιολογίες, δεν θα αναφερθούμε καθόλου στα προβλήματα που υπήρχαν πριν το ματς ή προέκυψαν κατά τη διάρκεια αυτού.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος, Κανέλλος (71′ Αρτσάνος), Αντωνόπουλος, Κούκος Β., Λυμπερόπουλος, Σταμάτης (65′ Αγκόλι), Γαλανόπουλος, Οικονομόπουλος, Κανδεράκης, Μήτρου (60′ Συγγρός).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

(6′) Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας, ο Μήτρου είναι τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, που όμως αποκρούει.
(7′) Δεύτερη πολύ μεγάλη φάση, ο Οικονομόπουλος πλασάρει από τη μικρή περιοχή και ο γκολκίπερ ενστικτωδώς και εξ’ επαφής καταφέρνει και σώζει!
(33′) ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 0-1! Φανταστική πάσα του Κανδεράκη στο χώρο, ο Οικονομόπουλος καλπάζει προς την αντίπαλη εστία και δεν λαθεύει, ψύχραιμο πλασέ και ο Απόλλων μπαίνει μπροστά στο σκορ!

(40′) Πρώτη υποψία φάσης για τη γηπεδούχο, με σέντρα από τα δεξιά όπως επιτίθεται και σκαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, που εξουδετερώνει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο Σύρακας.
(43′) Ευκαιρία για το 0-2! Πολύ ωραία ομαδική ενέργεια, ο Μήτρου στρώνει στον Γαλανόπουλο, το πλασέ του όμως φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι.
(57′) Μεγάλη φάση για την Αλσούπολη, ο Σύρακας αποκρούει σε τετ α τετ.
(68′) 1-1. Αμφισβητούμενο πέναλτι σε μία περίεργη φάση και σε μαρκάρισμα του Συγγρού υποδεικνύει ο διαιτητής, εύστοχη η εκτέλεση.

(74′) Σε ετοιμότητα ξανά ο Σύρακας, σε κοντινό σουτ των γηπεδούχων.
(76′) Μονοκόμματο σουτ του Αγκόλι έπειτα από απόκρουση της άμυνας, η μπάλα περνάει άουτ.
(79′) Δεύτερο πέναλτι (καθαρό) για την Αλσούπολη, σε ανατροπή αντιπάλου από τον Λυμπερόπουλο. Αυτή τη φορά, όμως, ο Σύρακας εκτινάσσεται εντυπωσιακά στην εκτέλεση του ίδιου παίκτη και αποκρούει σε κόρνερ.

(81′) Μεγάλη ευκαιρία για την Αλσούπολη, η μπάλα άουτ σε τετ α τετ.
(83′) Ξανά απειλητικοί οι γηπεδούχοι, ξανά η μπάλα περνάει άουτ.