22 Σεπτεμβρίου 2012 - 16:00:00 ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΑ 2
0
23' Στυλιανού
Σκόρερς

Όταν δεν παίζεις… χάνεις

Δεν ήταν καλός ο Απόλλωνας, έχασε 1-0 στο γήπεδο του Γαλατσίου από την Αλσούπολη (ομάδα με την οποία έχουμε κληρωθεί στον ίδιο όμιλο) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου της ΕΠΣΑ. Ηττα-καμπανάκι εν όψει πρωταθλήματος και κυρίως η εμφάνιση είναι αυτή που προβληματίζει. Κάτω από τα στάνταρ τους οι περισσότεροι παίκτες.

Μπορεί ο Απόλλωνας να είχε δημιουργήσει μια-δύο υποψίες ευκαιριών, αλλά ήταν η Αλσούπολη που σκόραρε στο 23’, το γκολ που εν τέλει έκρινε το ματς. Ενα γκολ ανεπίτρεπτο για την άμυνά μας, που προήλθε από βολέ του αντίπαλου τερματοφύλακα. Χωρίς… πολλά-πολλά κύλησε το υπόλοιπο ημίχρονο, με την ομάδα μας στατική, άνευρη και χαμένη στον αγωνιστικό χώρο και από την άλλη πλευρά την Αλσούπολη απλά να δείχνει ότι το ήθελε περισσότερο.

Στην επανάληψη υπήρξε μία σχετική βελτίωση και σε συνδυασμό με την οπισθοχώρηση των (ακίνδυνων επιθετικά) αντιπάλων, είχαμε άλλες δύο πολύ καλές φάσεις προς το τέλος, για να οδηγήσουμε το ματς στην παράταση. Πολύ λίγο, όμως, για να έχουμε παράπονα για το τελικό αποτέλεσμα και τον αποκλεισμό, τουλάχιστον με βάση τα όσα μπορεί να κάνει και έχει δείξει αυτή η ομάδα. Αλλωστε, λίγοι ήταν οι ποδοσφαιριστές που έπαιξαν έστω κοντά στα στάνταρ τους και τις δυνατότητές τους.

Από κάθε ήττα μαθαίνει κανείς και αυτό που σίγουρα εμπεδώσαμε σήμερα είναι ότι φέτος αν δεν παίζουμε καλά, δεν θα παίρνουμε τίποτα. Το πρωτάθλημα αρχίζει το προσεχές Σαββατοκύριακο (29/9, στα Μελίσσια με τον Νεοπεντελικό) και ασφαλώς η ομάδα μας θα πρέπει να δείξει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, ώστε να ξεκινήσει με θετικό πρόσημο.