15 Οκτωβρίου 2017 - 16:00:00 ΚΥΨΕΛΗΣ (ΑΛΕΠΟΤΡΥΠΑΣ) 4
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
0
2

Καθάρισε ο Οικονομόπουλος!

Εχοντας αρκετά καλά διαστήματα στο παιχνίδι του και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οικονομόπουλο, που έβαλε το πρώτο γκολ κι έφτιαξε το δεύτερο, ο Απόλλων επιβλήθηκε σχετικά άνετα των Αμπελοκήπων, στην πάντα ιδιαίτερη Αλεπότρυπα.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα μας, που πέρασε έτσι στην 1η θέση του ομίλου, ως η μοναδική αήττητη.

Επιτεύγματα, πάντως, που επί της ουσίας δεν λένε τίποτα, αφού είμαστε ακόμα πολύ νωρίς (4η αγωνιστική) και οι συσχετισμοί στη βαθμολογία είναι πολύ εύκολο να αλλάξουν.

Εκτός από ένα διάστημα πίεσης στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, ο Απόλλων ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό και το παιχνίδι, κατακτώντας δίκαια και καθαρά τη νίκη, η οποία θα μπορούσε μετά το 0-2 να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

Από το 1ο λεπτό ο Απόλλων είχε την υπεροχή και αισθητά υψηλότερα κατοχής μπάλας από τον αντίπαλο, που στο πρώτο 45λεπτο έμπαινε στην περιοχή μας μόνο με στημένες φάσεις και εκτελέσεις πλαγίων άουτ.

Στο ίδιο διάστημα η ομάδα μας χωρίς να έχει φτιάξει πολλές τελικές, είχε σκοράρει (από το 23′) και διατηρούσε τον έλεγχο με καλή κυκλοφορία μπάλας, παρά τις μικρές διαστάσεις του γηπέδου.

Το νωθρό ξεκίνημα στο πρώτο 15λεπτο της επανάληψης, λίγο έλειψε να μας κοστίσει, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε δυο-τρεις περιπτώσεις κοντά στην ισοφάριση.

Απορροφώντας αυτή την πίεση, ωστόσο, η ομάδα μας ανέβασε κατά πολύ στροφές μετά το 65′, έχασε τρεις ευκαιρίες πριν φτάσει στο 0-2 με τον Κανδεράκη (69′) και ακόμα περισσότερες στη συνέχεια, για να ανεβάσει κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Οι φίλαθλοι του Απόλλωνα, που έκαναν… κατάληψη στην Αλεπότρυπα, χάρισαν στο τέλος ένα ζεστό χειροκρότημα στα παιδιά του Χρήστου Βλάχου, τα οποία και φέτος αφήνουν υποσχέσεις για μια σεζόν εξίσου γεμάτη με την προηγούμενη – αρκεί να διατηρήσουν το κεφάλι χαμηλά, τα πόδια στο έδαφος και να συνεχίσουν να δουλεύουν με τον ίδιο ζήλο στις προπονήσεις.

Επόμενος αντίπαλος η Χρυσούπολη, το προσεχές Σάββατο στην έδρα μας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος, Κουστουμπάρδης, Παναγιώτου, Κούκος Θ., Αγκόλι, Σταμάτης, Κανδεράκης (86′ Μπαλαχτσής), Οικονομόπουλος (77′ Παπουτσής), Μήτρου (87′ Συγγρός), Στεργιώτης (68′ Κούκος Β.).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Ο Οικονομόπουλος δείχνει από νωρίς τις διαθέσεις του, απειλεί με δυνατό σουτ από τα πλάγια, το οποίο μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
18′ Από ωραία σέντρα του Κουστουμπάρδη, ο Μήτρου παίρνει την κεφαλιά, που όμως δεν έχει δύναμη και αποκρούεται εύκολα.
20′ Ομορφη ατομική ενέργεια του Αγκόλι, φτάνει λίγο έξω από την περιοχή και σουτάρει, η μπάλα στον γκολκίπερ.
23′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 0-1!!! Υπέροχη μπαλιά του Μήτρου, ο Οικονομόπουλος «χώνεται» ανάμεσα σε τερματοφύλακα και αμυντικό, τσιμπάει την μπάλα και… ανοίγει λογαριασμό για φέτος, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας.

27′ Ο Μήτρου αδειάζει δύο αντιπάλους και σουτάρει, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.
44′ Πρώτη επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή μας, όταν από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στρώνεται στα πόδια αντιπάλου, το σουτ που κάνει όμως κοντράρει και φεύγει ξανά κόρνερ.
46′ Με το καλημέρα στην επανάληψη ο Απόλλων δημιουργεί τις προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ, όταν από μπαλιά του Σταμάτη ο Μήτρου φεύγει στην πλάτη της άμυνας και τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή ο τερματοφύλακας των Αμπελοκήπων.
50′ Στο οριζόντιο δοκάρι του Σύρακα η μπάλα, έπειτα από ψηλοκρεμαστό σουτ στα όρια της περιοχής.
55′ Απειλούν σε στημένη φάση οι γηπεδούχοι, ο Σύρακας μπλοκάρει την κεφαλιά επιτιθέμενου.
56′ Ο Σύρακας χρειάζεται να επέμβει ακόμα μία φορά, αποκρούοντας σε σουτ εντός περιοχής.
66′ Η ομάδα μας έχει συνέλθει πλέον, πατάει καλά και ξεκινά τον καταιγισμό φάσεων, με αμυνόμενο να παρεμβαίνει σωτήρια σε γύρισμα του Μήτρου.
67′ Από το κόρνερ, η μπάλα στρώνεται στον Σταμάτη, το πλασέ του οποίου από κοντά φεύγει ελάχιστα άουτ.
68′ Ο Κανδεράκης κάνει ωραία πάσα στον Μήτρου, το πλασέ του οποίου περνάει λίγο άουτ.
69′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 0-2!!! Ο Οικονομόπουλος κλέβει την μπάλα, περνάει τον τερματοφύλακα και δείχνοντας αλτρουισμό σιγουρεύει το 0-2 πασάροντας στον επερχόμενο Κανδεράκη, που βάζει το πιο εύκολο γκολ της μέχρι τώρα καριέρας του!

74′ Πάλι σε ρόλο δημιουργού ο Κανδεράκης, βγάζει σε θέση τετ α τετ τον Μήτρου, το τελείωμα του οποίου είναι ξανά, για πολύ λίγα εκατοστά, άστοχο.
75′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Κανδεράκη και σουτ, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.
83′ Από πάσα του Αγκόλι, ο Μήτρου βρίσκεται σε θέση για σουτ, πάνω από το δοκάρι η μπάλα.
88′ Κλέψιμο του Παπουτσή και τελείωμα με το αριστερό, σωτήρια επέμβαση του τερματοφύλακα σε κόρνερ.
89′ Στο κόρνερ παίρνει την κεφαλιά ο Βασίλης Κούκος, η μπάλα φεύγει έξω.

90′ Τελευταία απόπειρα αντίδρασης από τους γηπεδούχους, με ένα σουτ μέσα από την περιοχή που εξουδετερώνει θεαματικά ο Σύρακας.