13 Ιανουαρίου 2013 - 15:00:00 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (ΧΩΡΑΦΑΣ) 14
58' Μαντινιώτης
72' Τζαβάρας
Σκόρερς
2' Κομνηνός
12' Κοτσαύτης Φοίβος
66' Κοτσαύτης Φοίβος
82' Κοτσαύτης Φοίβος

Το κάναμε ντέρμπι, καθάρισε ο Φοίβος!

Ο υγιεινός περίπατος του πρώτου ημιχρόνου μετατράπηκε σε θρίλερ, τέλος καλό όμως, όλα καλά και η ομάδα μας έφυγε από το πολύ σκληρό –έως ακατάλληλο– τερέν της Χωράφας με ακόμα τρεις βαθμούς στις αποσκευές της. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Φοίβος Κοτσαύτης, που πέτυχε συνολικά τρία γκολ, τα δύο σε πολύ κρίσιμα χρονικά σημεία, τα οποία και κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη μας, που μας κράτησε στη 2η θέση.

Δύο διαφορετικά ημίχρονα είχε η αναμέτρηση: στο πρώτο ο Απόλλωνας ήταν πολύ ανώτερος και βάσει ευκαιριών θα έπρεπε να είχε τελειώσει την υπόθεση νίκη, στο δεύτερο κάτι το πάθος των αντιπάλων, κάτι η μέτρια δική μας απόδοση, προκάλεσαν… εμφράγματα στην εξέδρα.

Στο 2ο λεπτό ο Κομνηνός με ατομική ενέργεια έγραψε το 0-1 και στο 12ο ο Φοίβος με κεφαλιά (από σέντρα του Κανδεράκη) το 0-2, όλα λοιπόν έδειχναν ότι δεν θα αντιμετωπίζαμε το παραμικρό πρόβλημα.

Και, όντως, ενώ η εστία μας δεν απειλήθηκε καθόλου στο πρώτο 45λεπτο (παρά τα αμέτρητα φάουλ που δόθηκαν γύρω από την περιοχή μας), είχαμε τις ευκαιρίες να κάνουμε το 0-3, τόσο στο πλασέ του Φοίβου με την μπάλα να πηγαίνει βασανιστικά στο οριζόντιο δοκάρι, όσο σε ακόμα μία προσπάθεια του ίδιου παίκτη, που αποκρούστηκε με υπερένταση από αμυντικό πάνω στη γραμμή.

Γενικά, διατηρούσαμε τον έλεγχο και το τρίτο γκολ φαινόταν να είναι θέμα χρόνου.

Στο β’ μέρος δεν ήμασταν το ίδιο συμπαγείς και δώσαμε στην Ανθούπολη την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς, όταν σύσσωμη η αμυντική μας γραμμή συνελήφθη… κοιμώμενη στο γκολ του 58ου λεπτού, σε εκτέλεση φάουλ με πάσα μέσα στην περιοχή.

Από κεφαλιά-γύρισμα του Κουφού ο Φοίβος έκανε το 1-3 στο 66’, αλλά δεχθήκαμε και δεύτερο γκολ στο 72’, από απευθείας φάουλ. Κι αφού γλιτώσαμε σε δοκάρι την ισοφάριση, ο πρώτος σκόρερ όλης της Αθήνας (έφτασε τα 14 γκολ) έγραψε στο 82’ το 2-4, από ασίστ του Θωμά Γκρέμο, και τότε… ησυχάσαμε.

Ικανοποίηση για τη νίκη, ως ένα βαθμό για την εμφάνιση, προβληματισμός για τα γκολ που δεχθήκαμε, πρώτη φορά φέτος δύο σε ένα παιχνίδι – είχε να μας συμβεί από το εντός έδρας 2-2 με τη Δάφνη Αθηνών, στις 21/1/12!

Απομένει ένα ματς για την ολοκλήρωση του α’ γύρου (εντός με τη Λυκόβρυση, που καίγεται για βαθμούς) και το πρώτο… ταμείο της σεζόν.

Ο στόχος δεν αλλάζει, όσο κλισέ κι αν ακούγεται, όλοι μέσα στην ομάδα, από τη διοίκηση ως τους ποδοσφαιριστές, πάνε παιχνίδι με παιχνίδι και ό,τι είναι να… γράψει στο τέλος, θα γράψει.