1 - 3
ΑΕ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
3 Φεβρουαρίου 2019 - 18:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 4

Ήττα στις… λεπτομέρειες!

Χωρίς να δείξουν σε κανένα σημείο κατώτεροι, οι Νέοι του Απόλλωνα ηττήθηκαν στις… λεπτομέρειες από την Κηφισιά.

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, δεύτερη φετινή επανάληψη του περσινού τελικού (1-0 ο Απόλλωνας στις 19/5/18, 1-1 στις 9/12/18), η ομάδα μας στάθηκε άτυχη και γνώρισε την ήττα από έναν αντίπαλο που έκανε το 5/5 στη β’ φάση των ισχυρών.

Ο Απόλλων έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο 20λεπτο, έχοντας τον έλεγχο με πολύ καλό πρέσινγκ, και προηγήθηκε με φανταστικό σουτ του Βουγιουκλάκη έξω από την περιοχή.

Η χαρά μας δεν κράτησε για πολύ: συγκεκριμένα μετά από τρία λεπτά η μπάλα στρώθηκε σε αντίπαλο επιθετικό έπειτα από απομάκρυνση του τερματοφύλακά μας και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να τον νικήσει για το 1-1.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους σε ξαφνική αντεπίθεση να βρίσκουν και δεύτερο γκολ νωρίς στο β’ ημίχρονο.

Η ομάδα μας έκτοτε πίεσε πάρα πολύ, έχασε δύο τετ α τετ με τον Χατζή για το 2-2 και εκεί που έδειχνε με την εικόνα της να βρίσκεται κοντά στην ισοφάριση, δέχθηκε ένα ακόμα «φτηνό» γκολ μέσα από τη μικρή περιοχή σε κόρνερ, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 1-3.

Ο Απόλλωνας είχε 8 παίκτες γεννηθέντες του 2002 στην 11άδα και αντίστοιχα η Κηφισιά 8 του 2001, παρ’ όλα αυτά δεν φάνηκε η ηλικιακή διαφορά και η καλή εμφάνιση είναι που μένει, όπως και το γεγονός ότι η ομάδα μας έχει αφήσει πίσω ένα δύσκολο, θεωρητικά πάντα, πρόγραμμα.

Την επόμενη αγωνιστική οι πρωταθλητές Νέοι του Αντώνη Ταβερνάρη αγωνίζονται στο Γαλάτσι, με αντίπαλο την Κορωνίδα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τσαφούρος, Λαφιατής, Παπαθανάσης, Μαζέτας, Κιτσόπουλος, Σπανός, Βλάχος, Χατζής, Χαραλάμπους, Βουγιουκλάκης, Τζανετής.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Λιούσης (νέο μέλος), Τζονικάι, Ντίνης, Τσιπίσης, Πολυμένος.