ΑΕ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
9 Δεκεμβρίου 2018 - 20:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 12

Δεν λένε να χάσουν!

Ισόπαλο το ντέρμπι με την Κηφισιά για τους Νέους του Απόλλωνα, στα 34 παιχνίδια το εντός έδρας αήττητο σερί!

Σε μια επανάληψη του περσινού τελικού της Αθήνας (με τον Απόλλωνα να επικρατεί στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας), η ομάδα μας αντιμετώπισε την Κηφισιά και παρά τις σημαντικές απουσίες, λόγω εκδρομών, κατάφερε να επεκτείνει το φετινό της αήττητο (5-5-0) αλλά και αυτό της έδρας (23-11-0), που κρατάει από τον Σεπτέμβριο του 2016!

Το παιχνίδι ήταν, όπως αναμενόταν, ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος μέχρι το 70’, όταν έχασε πέναλτι ο Κιτσόπουλος (άουτ) για να κάνει το σκορ 2-0 – είχαμε προηγηθεί στο 55’ με τον Τσιπίση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, λόγω και της απώλειας του πέναλτι, επηρεαστήκαμε ψυχολογικά, η Κηφισιά πίεσε, ισοφάρισε και η ομάδα μας κινδύνεψε και με ήττα.

Κρατάμε, ασφαλώς, την καλή εμφάνιση και τον χαρακτήρα που έδειξαν πάλι τα παιδιά, που κάνοντας το 2×2 στα εκτός έδρας ματς που απομένουν (Πεύκη, Δάφνη Αθηνών) θα τερματίσουν σίγουρα στην πρώτη τριάδα, παίρνοντας μπόνους βαθμών για τη φάση των ισχυρών.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Πατεράκης, Λαφιατής, Παπαθανάσης, Τζονικάι, Μαζέτας, Χατζής, Κιτσόπουλος, Βουγιουκλάκης, Χαραλάμπους, Ζυγομήτρος, Τζανετής.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Ντίνης, Τσιπίσης.

Στην αποστολή: Τσαφούρος.