24 Μαρτίου 2018 - 18:30:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 11
77' Στεργιώτης
Σκόρερς

Πολύτιμο τρίποντο με 10 παίκτες!

Αν κι έμειναν με 10 παίκτες από πολύ νωρίς, οι Νέοι κατάφεραν λίγο πριν το τέλος να λυγίσουν την αντίσταση του Πανερυθραϊκού και πλέον κρατούν την τύχη στα χέρια τους για την πρόκριση στους «16».

Απέναντι σε μια ομάδα που επί δύο σερί χρονιές συμμετείχε στον τελικό της διοργάνωσης, ο Απόλλωνας έπαιξε ουσιαστικά τα… ρέστα του, καθώς κάθε άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη, θα ελαχιστοποιούσε τις ελπίδες πρόκρισης.

Έτσι, ο κόουτς Αντώνης Ταβερνάρης επέλεξε σχήμα με δύο καθαρούς επιθετικούς, κάτι που σήμαινε ότι υπήρχε παίκτης λιγότερος στο κέντρο και οι αντίπαλοι είχαν την ευχέρεια αντεπιθέσεων. Στο πρώτο 20λεπτο, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ, στη μία η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βασσάλου.

Στα μισά του ημιχρόνου η ομάδα μας έμεινε με 10, λόγω απόλυτα δίκαιης αποβολής του Παγώνη, που διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή. Οι οιωνοί έτσι κι αλλιώς δεν έδειχναν ευοίωνοι, αφού λόγω και υπερβολικού άγχους δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος δεν φάνηκε καθόλου το αριθμητικό μειονέκτημα. Τα παιδιά τα έδωσαν όλα και παρότι το παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό, είχε καλό ρυθμό, ένταση και πολλές μονομαχίες, με τον Απόλλωνα σε γενικές γραμμές να διατηρεί τον έλεγχο.

Προς το τέλος, δεδομένου ότι η ισοπαλία δεν βόλευε καμία από τις δύο ομάδες, το ματς έγινε… ροντέο. Πρώτα ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κιτσόπουλο να πλασάρει άουτ από τη μικρή περιοχή μετά από γύρισμα του Παπαδάκη, μετά ο Πανερυθραϊκός είχε χαμένο τετ α τετ.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη (77′), ήρθε η λύτρωση. Ο Στεργιώτης έφευγε απέναντι στον τερματοφύλακα, ανατράπηκε, ο διαιτητής ευτυχώς άφησε το πλεονέκτημα και εκεί πετάχτηκε ο συνήθης ύποπτος Παπαδάκης. Αρχικά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα, όπως όμως συνηθίζει κυνήγησε τη φάση και με δεύτερη προσπάθεια έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα!

Πρόλαβαν οι φιλοξενούμενοι να απειλήσουν άλλη μια φορά, με τον Βασσάλο όμως με διπλή προσπάθεια να αποσοβεί το 1-1, σε ένα παιχνίδι που συνολικά ήταν για… γερά νεύρα.

Με αυτό το τρίποντο οι Νέοι έπιασαν την προνομιούχο 4η θέση (τρεις ΠΑΕ είναι μπροστά μας) και η πρόκριση κρίνεται πλέον από τους ίδιους, στα δύο τελευταία ματς (Μικρασιατικός εντός, Πανθησειακός εκτός).

«Το πρόβλημα είναι ότι οι 2000 που σταμάτησαν λόγω διαβασμάτων είναι επιθετικογενείς και τώρα με την αποβολή του Παγώνη περιοριζόμαστε επιθετικά. Αλλά εμπιστεύομαι τα παιδιά στο θέμα προσπάθειας και πιστεύω ότι θα βρούμε τη λύση». – Αντώνης Ταβερνάρης

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Σαράντος, Νικολόπουλος, Μαζέτας, Αντωνόπουλος, Κανέλλος, Ζιγγιρίδης, Χατζής, Παγώνης, Στεργιώτης, Παπαδάκης.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Κιτσόπουλος, Τσιπίσης, Σπανός, Βουγιουκλάκης.