ΑΕ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΟΣΕΙΔ-ΟΔΥΣΣ.
15 Δεκεμβρίου 2012 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 11
1
1
22' Κοτσαύτης Φοίβος
Σκόρερς
59' Κωνσταντινίδης (πέν.)

Να δούμε τι άλλο θα σφυρίξουν

Με το… έτσι θέλω, η ομάδα μας υποχρεώθηκε σε ισοπαλία (1-1) κόντρα στην ΑΕ Γλυφάδας. Ενα κατά φαντασία πέναλτι καθόρισε τη μοίρα της αναμέτρησης και ήταν το τρίτο φετινό που δίνεται εις βάρος μας, ενώ εμείς (βέβαια…) δεν έχουμε πάρει κανένα. Και δεν ζητάμε να μας δώσουν κάποιο αμφισβητούμενο, αλλά τα καθαρά, που γίνονται μπροστά στα μάτια τους και παραδέχονται ακόμα και οι αντίπαλοι!

Ο Απόλλωνας ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι, απέναντι σε έναν δυσκολοκατάβλητο και δυνατό αντίπαλο.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τα δοκάρια του Φοίβου Κοτσαύτη (3’) και του Τσίπουρα (4’), το γκολ του Φοίβου, που στο 22’ πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα στην εξαιρετική μπαλιά του Κανδεράκη και με κεφαλιά έγραψε το 1-0, καθώς και το πέναλτι που έγινε πάνω στον Παπουτσή στο 35’, το οποίο για κάποιο λόγο δεν θέλησε να δώσει ο διαιτητής. Πέναλτι που θα συνοδευόταν και με κόκκινη κάρτα, διότι ο νεαρός επιθετικός μας βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ.

Η εστία μας σε όλο το πρώτο 45λεπτο δεν απειλήθηκε καθόλου, παρά τα αμέτρητα φάουλ που σφύριξε ο ρέφερι γύρω-γύρω από την περιοχή μας. Κάθε φορά που έπεφτε παίκτης που φορούσε την μπλε φανέλα της Γλυφάδας κάτω, ήταν και φάουλ!

Στην επανάληψη δεν μπήκαμε καλά, αλλά και πάλι ευκαιρία δεν μας είχαν κάνει οι αντίπαλοι. Μέχρι που μια βουτιά εντός περιοχής στο 59’ «βαφτίστηκε» πέναλτι από τον διαιτητή και έγινε το 1-1.

Μετά, όντως, το παιχνίδι άλλαξε. Εγινε πιο… ροκ, με φάσεις και στις δύο εστίες, και τη δική μας ομάδα, που ενδιάμεσα είχε στερηθεί με τραυματισμό τον αρχηγό Φίλιππο Κοτσαύτη, να στέκεται άτυχη για τρίτη φορά στις καθυστερήσεις, όταν η μπάλα στο απευθείας φάουλ του Γαλανόπουλου βρήκε δοκάρι.

Συνολικά, σίγουρα δεν κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι. Αν, όμως, δεν υπήρχε αυτή η ανακάλυψη του διαιτητή, έστω κι αν δεν είχε δώσει το δικό μας πέναλτι να κάνουμε το 2-0, κουτσά-στραβά τη νίκη θα την παίρναμε, γιατί γκολ, βάσει της εικόνας του ματς μέχρι τότε, πολύ δύσκολα θα δεχόμασταν.

Αλλωστε, πέντε έχουμε δεχθεί μέχρι τώρα, τα τρία εξ’ αυτών με πέναλτι που… θέλησαν να δουν οι «άρχοντες». Να δούμε τι άλλο ακόμα θα σφυρίξουν…