2 - 1
ΑΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
15 Ιανουαρίου 2017 - 12:30:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 2

Νίκη (ΕΠΣΑ), ισοπαλία (Respect), ήττα (Soccerlink)!

Εχοντας από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα τον έλεγχο, η ομάδα Νέων του Απόλλωνα επικράτησε 2-1 της ΑΕ Ηρακλείου, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στη β’ φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ.

Καλή εμφάνιση από τους παίκτες του Αντώνη Ταβερνάρη και δίκαιη νίκη κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο, που ωστόσο στο μεταξύ μας παιχνίδι δεν απείλησε καθόλου την εστία του Μάριου Καλλιαμπάκου.

Ο Φραγκίσκος Στεργιώτης άνοιξε το σκορ στο 23′, έπειτα από ασίστ του Οικονόμου, κι ενώ νωρίτερα είχε σπαταλήσει ένα ακόμα τετ α τετ, από πάσα του Συγγρού. Η ισοφάριση στην εκπνοή του ημιχρόνου ήρθε από το πουθενά, με ένα αχρείαστο πέναλτι που παραχώρησε ο Ανδρινόπουλος.

Καλύτερη και στο β’ μέρος η ομάδα μας, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ και το σημείωσε τελικά με ωραίο σουτ του Οικονόμου στο 62′.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Χρηστάκης, Ζιγγιρίδης, Ανδρινόπουλος, Θεοδωρακόπουλος, Οικονόμου, Συγγρός, Νικολόπουλος, Στεργιώτης, Κρόι, Παπαδάκης.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Νικολαΐδης, Σπανός, Παναγιώτης Καραούζας.

Respect Cup

Ισοπαλία 2-2 με την Καλλιθέα για το δεύτερο τμήμα των Νέων, στο πλαίσιο του Respect Cup.

Η ομάδα μας πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή με προσήλωση στο αγωνιστικό πλάνο του κόουτς Μάνου Κτενιαδάκη, έχοντας καλές επιλογές όταν είχαμε την κατοχή, ενώ όταν χάναμε την μπάλα ασκούσαμε άμεση πίεση και επιστρέφαμε γρήγορα.

Ο Κέφης έπειτα από πάσα του Σκόντζου άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης εκμεταλλευόμενος ολιγωρία των φιλοξενούμενων διπλασίασε τα τερματά μας στο πρώτο ημίχρονο.

Στις αρχές του δευτέρου το ματς κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τον Απόλλωνα να έχει την πρωτοβουλία, να φτάνει ορθολογιστικά στο επιθετικό τρίτο αλλά να μην σημειώνει τρίτο τέρμα. Οι αντίπαλοι με συνεχή γεμίσματα δεν δημιουργούσαν ευκαιρίες ωστόσο έπειτα από αναμπουμπούλα και κόντρες μείωσαν σε 2-1 με 15 λεπτά να απομένουν.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο επόμενο λεπτό ο Μητρόπουλος αποβλήθηκε (σωστά) με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου… Η Καλλιθέα μοιραία κέρδισε μέτρα, χωρίς όμως να δημιουργεί τελικές, αλλά 2 λεπτά πριν τη λήξη υποπέσαμε σε χέρι εντός περιοχής: πέναλτι και ισοφάριση.

Μας αφήνει πικρία το ότι ουσιαστικά τους κάναμε «δώρο» και τα δύο γκολ, ωστόσο στο υπόλοιπο παιχνίδι λειτουργήσαμε σε υψηλό ρυθμό τόσο στις φάσεις μετάβασης όσο και στην ανάπτυξη από το αμυντικό μας τρίτο.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Παπαγεωργίου, Σκόντζος, Μπαριάμ, Ηλιόπουλος, Μέρμηγκας, Κρητικάκης, Μητρόπουλος, Κέφης, Χαρλαύτης, Βήχος.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Καρτσακλής, Δημητράκος, Παπακωνσταντής.

Soccerlink

Οι Εφηβοι του Σταύρου Παναγιωτάκη ηττήθηκαν με 2-1 από την Αρσεναλ Χαλανδρίου, με τον κόουτς προβληματισμένο για την επιπολαιότητα με την οποία δέχεται γκολ η ομάδα.

Ο αντίπαλος κατόρθωσε να σημειώσει δύο γκολ με τρεις τελικές, το ένα από στημένη φάση μετά από κακή συνεννόηση του τερματοφύλακά μας με τους αμυντικούς. Η ομάδα μας είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες αλλά και έλλειψη ρυθμού και αγωνιστικότητας, λόγω της μεγάλης αποχής των εορτών.

Το γκολ της ομάδας μας σημείωσε ο Πάνου με πλασέ στο 40′, ισοφαρίζοντας προσωρινά. Το 1-0 είχε γίνει στο 4′ και το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 60′.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Πατεράκης, Κατσαρέλιας, Παππάς, Κολλιμάτσης, Τασσόπουλος, Φούντας, Βουγιουκλάκης, Σταθόπουλος, Πάνου, Καλημέρης, Αμπι Σα.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Νεμρί, Αλμπάνης, Ταγκαλίδης.