15 Μαρτίου 2014 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 25
ΑΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
0
2

Ενα ημίχρονο δεν φτάνει

Η ομάδα μας ήταν ωσεί παρούσα για ένα ημίχρονο, σε αυτό το διάστημα έκανε δύο γκολ-δώρα στον αντίπαλο και παρά τη σαφή βελτίωση στην επανάληψη, δεν αποφεύχθηκε ακόμα μία ήττα. Από τα οχτώ τελευταία του παιχνίδια ο Απόλλωνας σκόραρε μόνο στο ένα (το νικηφόρο 2-0 επί της Δάφνης), τουλάχιστον κόντρα στο Ηράκλειο έφτιαξε ευκαιρίες…

Πριν δύο αγωνιστικές, όταν υποδεχθήκαμε το Καματερό, η ομάδα μας τα παράτησε αφότου δέχθηκε το πρώτο γκολ, στις αρχές της επανάληψης. Με τον Χαραυγιακό την περασμένη εβδομάδα πέταξε λευκή πετσέτα όταν έγινε το 3-0 (65′) κι ενώ είχε μπει καλά στο β’ μέρος.

Από το ματς με τους φιναλίστ του κυπέλλου της ΕΠΣΑ έχουμε τουλάχιστον να κρατήσουμε όλο το δεύτερο 45λεπτο.

Στο πρώτο μέρος ήμασταν μια φοβισμένη ομάδα, πληγωμένη ενδεχομένως από τις συνεχείς «σφαλιάρες». Με μηδέν αυτοπεποίθηση, με πολλά λάθη και με μόνο έναν-δυο παίκτες να παλεύουν και να στέκονται στο ύψος των περιστάσεων. Και βέβαια μια τέτοια εικόνα δεν θα μπορούσε να μείνει ατιμώρητη, έστω κι αν ο αντίπαλος από την πλευρά του δεν είχε τις κλασικές ευκαιρίες. Αξιοποίησε, όμως, τα δύο γκολ-δώρα της άμυνάς μας.

Και αφού ο Θωμάς Γκρέμο δεν τα κατάφερε στην εκπνοή του ημιχρόνου σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα (απέκρουσε), έπειτα από ωραία πάσα του Λαζόπουλου, πήγαμε με το 0-2 στα αποδυτήρια. Αυτή τη φορά, όμως, βγήκαμε για το δεύτερο μισό με εμφανή διάθεση να παλέψουμε και να υπερασπιστούμε την αξιοπρέπειά μας.

Με τους Κουφό και Καραούζα (μπήκαν με την έναρξη του β’ μέρους) να βοηθάνε σημαντικά, είχαμε και καλή κυκλοφορία μπάλας και μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στα μαρκαρίσματα. Και βγάλαμε ευκαιρίες και σουτάραμε και δεν απειληθήκαμε, δείξαμε τέλος πάντων ότι είχαμε λόγο ύπαρξης στο ματς. Δικαιούμασταν ένα γκολ και ποιος ξέρει τι θα μπορούσε να γίνει αν μειώναμε.

Επί της ουσίας ήταν δεδομένο πριν ακόμα από το παιχνίδι ότι δεν θα άλλαζε κάτι. Το ζητούμενο είναι να πέσουμε με ψηλά το κεφάλι και αφήνοντας εντυπώσεις τέτοιες που να «αναγκάζουμε» τους αντιπάλους να μιλάνε με καλά λόγια για εμάς, όπως για παράδειγμα έκανε σήμερα, μετά το ματς, ο Σταύρος Τζιωρτζιόπουλος, ένας ποδοσφαιριστής-κόσμημα για το αθηναϊκό ποδόσφαιρο.