20 Οκτωβρίου 2012 - 16:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 4
4
0
57' Κομνηνός
64' Κοτσαύτης Φοίβος
69' Γαλανόπουλος
72' Φλωκιώτης
Σκόρερς

Κάθε Σάββατο, γιορτή!

Τη 2η αγωνιστική ήταν ο Φελέκης, την 3η ο Χαμπέρης και ο Πέτοβιτς, την 4η ο Μητσάρας ο Γιαννόπουλος. Οταν έχουμε γενέθλια στον Απόλλωνα, θέλουμε να τα γιορτάζουμε κατάλληλα, πώς να το κάνουμε δηλαδή; Με νίκη, με ωραία μπάλα, με πάθος, με γκολ. Κι αν είναι και πολλά, ακόμα καλύτερα. 4-0 την ΑΕ Περιστερίου, 4χ4 και στην κορυφή του ομίλου η ομάδα μας, με τέρματα 12-0!

Το σκορ δεν λέει όλη την αλήθεια για την εικόνα του αγώνα. Για την ακρίβεια, μας αδικεί. Αλλά, απ’ ό,τι φάνηκε, ήταν να μπει το πρώτο και παρότι δεν μπήκε στις, χωρίς ίχνος υπερβολής, 5-6 κλασικές φάσεις του α’ ημιχρόνου, με το που έγινε το 1-0 στο 57’, πατήσαμε γκάζι και… μην τον είδατε τον Παναή!

Σωρεία ευκαιριών στο πρώτο 45λεπτο από τον Απόλλωνα, απορούσαν όλοι στο γήπεδο πώς το παιχνίδι έμενε στο 0-0. Επιτρέψαμε και δύο φάσεις στην άμυνά μας, από δικά μας λάθη, αλλά αυτά που χάναμε μπροστά ήταν απίστευτα!

Στην επανάληψη δεν δώσαμε κανένα δικαίωμα στον αντίπαλό μας να μας απειλήσει, συνεχίσαμε το ίδιο πιεστικά και η δικαιοσύνη αποδόθηκε, με τον πιο εμφατικό τρόπο.

Από εκτέλεση φάουλ του Κουφού στο 57’, ο Κομνηνός πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας κι έγραψε το 1-0, με τον Φοίβο Κοτσαύτη στο 64’ να διπλασιάζει τα τέρματά μας, όταν από ασίστ του Χαμπέρη «κρέμασε» με έξοχο αριστερό πλασέ τον εξερχόμενο τερματοφύλακα.

Από τα πόδια του «Χάμπε» προήλθε και το τρίτο γκολ στο 69’, με εκτελεστή αυτή τη φορά τον Γαλανόπουλο, αλλά το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Φλωκιώτης στο 72’: σουτ-τηλεφώνημα από τα 30 μέτρα, με την μπάλα να καρφώνεται στο «Γ», εν μέσω αποθέωσης!

Τέσσερα γκολ σε διάστημα 15 λεπτών, το… απαραίτητο «μηδέν» πίσω και το ακόμα πιο… απαραίτητο τραγούδι γενεθλίων στο τέλος, απ’ όλη την ομάδα για τον εορτάζοντα Δημήτρη Γιαννόπουλο.

Γιατί αυτό που μας αρέσει στον Απόλλωνα είναι η ομοψυχία αυτών των παιδιών, το κλίμα που υπάρχει στα αποδυτήρια κι έξω από αυτά, ότι τέλος πάντων αυτό που κάνουμε, το κάνουμε γιατί μας αρέσει, το γουστάρουμε. Και είναι κάτι που βγαίνει στο γήπεδο.

Ολα τα παραπάνω δεν είναι τυχαία, φυσικά, αλλά προϊόν δουλειάς 3,5 χρόνων, με το ίδιο τεχνικό τιμ, σχεδόν τον ίδιο κορμό ποδοσφαιριστών και, φυσικά, με τη στήριξη της διοίκησης, που παλεύει καθημερινά για την πρόοδο και την καθιέρωση της λατρείας, που λέγεται Απόλλωνας.