21 Οκτωβρίου 2015 - 15:30:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟ 4
0
3

Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι

Η πορεία μας στο κύπελλο της ΕΠΣΑ σταμάτησε στη φάση των «32», με εντός έδρας ήττα από την καλύτερη ομάδα της Α’ κατηγορίας. Φεύγουμε με το κεφάλι ψηλά και με ικανοποίηση για την προσπάθεια που καταβλήθηκε.

Εκ προοιμίου ήταν δύσκολο το έργο μας, απέναντί μας είχαμε τον Αγιο Ιερόθεο, που τρέχει το απόλυτο των νικών στην πολύ απαιτητική Α’ Αθήνας και από πολλούς λογίζεται ως καθαρό φαβορί για την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Μία ομάδα σχεδόν επαγγελματική, με ρόστερ απαρτιζόμενο από παίκτες που έχουν αγωνιστεί σε υψηλότερες κατηγορίες και που της έδινε τη δυνατότητα να έρθει στο γήπεδό μας με αρκετές αλλαγές.

Ο Απόλλων προσπάθησε να κοιτάξει στα μάτια τον Ιερόθεο και το έκανε για τουλάχιστον ένα ημίχρονο. Το πρώτο 45λεπτο έληξε 0-0, με τις καθαρές ευκαιρίες να είναι μία για εμάς και δύο για τους αντιπάλους.

Στη δική μας, ο Γαλανόπουλος έστειλε την μπάλα άουτ από πολύ κοντά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ισμέρη, ενώ στην πιο χαρακτηριστική των φιλοξενούμενων, ο Κωνσταντάκης έσωσε με εντυπωσιακή εναέρια προβολή το σίγουρο 0-1.

Το πρώτο γκολ εν τέλει ήρθε στο 53′, με την άμυνά μας να συλλαμβάνεται εκτεθειμένη σε μια γρήγορη επίθεση και σε μια κάθετη μπαλιά των αντιπάλων.

Το παιχνίδι έγινε «βουνό» έκτοτε, με το δεύτερο γκολ στο 71′ να είναι καθαρά προϊόν απειρίας. Το σκορ πήρε διαστάσεις στο 85′ (0-3), αδικώντας τη συνολική μας προσπάθεια στο ματς, αφού δεν ήταν η διαφορά των δύο ομάδων, στο συγκεκριμένο 90λεπτο, για 0-3.

Η ομάδα μας κατέθεσε ψυχή και… ατελείωτο τρέξιμο, έχοντας φτάσει μακρύτερα όσο ποτέ στη διοργάνωση του κυπέλλου. Θυμίζουμε πως στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε διαδοχικά τις ΑΕ Γλυφάδας (3-0 εκτός), Κηπούπολη (2-0 εντός), Αστέρα Ζωγράφου (2-2, 4-1 πέναλτι εκτός).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Κωνσταντάκης, Λυμπερόπουλος Κ., Λισγάρης, Γαλανόπουλος, Παναγιώτου, Παπουτσής, Λυμπερόπουλος Π., Κανδεράκης, Ισμέρης (80′ Δημαλέξης), Γογγολίδης (61′ Βλογιαννίτης).