3 - 1
ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
24 Νοεμβρίου 2018 - 09:30:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 10

Κατακτητές της κορυφής!

Η προέλαση των Παίδων του Απόλλωνα συνεχίστηκε με νίκη και στο ντέρμπι με την Αγία Παρασκευή!

Στο 8-1-0 ανέβασε το ρεκόρ του ο Απόλλωνας στο πρωτάθλημα Κ16 της ΕΠΣΑ, καθώς μία εβδομάδα μετά το εντυπωσιακό 10-0 επί του Φωστήρα Ηλιούπολης, επικράτησε και της δυνατής Αγίας Παρασκευής.

Ο κόουτς Αντώνης Ταβερνάρης άλλαξε σχηματισμό για το συγκεκριμένο παιχνίδι και του βγήκε, αφού η ομάδα του υπερτερούσε στον άξονα αλλά ήταν και πολύ δυνατή στα πλάγια, με τους Ζυγομήτρο και Βέρρο ικανότατους στο 1×1.

Στο πρώτο ημίχρονο τα παιδιά μας πήραν υψηλό βαθμό σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, με το σκορ στο 2-0 (Βέρρος, Κουσουλής τα γκολ), όλες τις μονομαχίες κερδισμένες και κάθε επίθεσή μας σχεδόν να μυρίζει γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η Αγία πίεσε, τη στιγμή που η ομάδα μας ξέμεινε από καθαρούς στόπερ, αφού τραυματίστηκε ο Βασιλείου και ήταν εκτός αποστολής ο Παστρικός. Το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε εσωτερικά και υπήρξε ένα διάστημα που απειληθήκαμε, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να μειώνουν σε 2-1.

Στο 60ό λεπτό, όμως, ο Ζούπα κέρδισε πέναλτι, ο Σαράντος το αξιοποίησε και το 3-1 δεν έδωσε άλλα περιθώρια στους αντιπάλους μας, που ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα διαθέτουν ένα πολύ καλό σύνολο, με πολύ καλό προπονητή (τον Γιώργο Τζίτζη). Τα μεταξύ μας παιχνίδια είναι πάντα ντέρμπι, με τα ίδια τα παιδιά να γνωρίζονται καλά μεταξύ τους και να το απολαμβάνουν!

Η ομάδα μας, διαθέτοντας την καλύτερη άμυνα και επίθεση του 6ου ομίλου, σκαρφάλωσε στην 1η θέση και στόχος είναι να παραμείνει εκεί ως τη διακοπή των Χριστουγέννων, ώστε να πάρει το μπόνους των 3 βαθμών για την επόμενη φάση των ισχυρών.

Επόμενος αντίπαλος για τον Απόλλωνα, ο Άρης Χολαργού (εκτός έδρας)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Παλαιστής, Μαρκάκης, Σαράντος, Βασιλείου, Μίσιος, Πολυμένος, Ζούπα, Κουσουλής, Μαγκλάρας, Βέρρος, Ζυγομήτρος.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Αλεξανδράκης, Σταθόπουλος, Καρτσακλής, Βασιλειάδης.