2 - 1
ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
12 Φεβρουαρίου 2017 - 12:45:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 6

Ανατροπή διά… ποδός Συγγρού

Με πολύ καλή εμφάνιση και ανατροπή στο σκορ οι Νέοι επιβλήθηκαν 2-1 της Αγίας Παρασκευής. Ισοπαλία στο Respect Cup, νέα νίκη στο Soccerlink.

ΕΠΣΑ

12/2/17, Απόλλων – Αγία Παρασκευή 2-1

Ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση από τους Νέους του Αντώνη Ταβερνάρη και σημαντική νίκη επί της Αγίας Παρασκευής, με «δράστη» τον Βαγγέλη Συγγρό, που πέτυχε και τα δύο γκολ για την ομάδα μας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10′ με μακρινό σουτ που «κρέμασε» τον Καλλιαμπάκο και αυτή ήταν όλη η επιθετική τους δραστηριότητα στο ματς! Η ομάδα μας υπερείχε ξεκάθαρα, έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία, έφτιαξε αρκετές τελικές, με πιο χαρακτηριστική στο α’ ημίχρονο το απευθείας φάουλ του Αλεξανδράκη στο δοκάρι.

Στο β’ μέρος το γήπεδο… έγειρε και τελικά αποδόθηκε δικαιοσύνη. Η ισοφάριση ήρθε στο 60′ με απευθείας κόρνερ του Συγγρού και ο ίδιος παίκτης στο 69′, πάλι σε κόρνερ, έκανε με προβολή το 2-1.

Ακολουθούν δύο κρίσιμα παιχνίδια για την πρόκριση, με τα Βριλήσσια εκτός (18/2, 20:00) και την Κορωνίδα εντός.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Χρηστάκης, Ζιγγιρίδης, Ανδρινόπουλος, Θεοδωρακόπουλος, Οικονόμου, Συγγρός, Νικολόπουλος, Αλεξανδράκης, Κρόι, Παπαδάκης.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Νικολαΐδης, Σπανός, Σκόντζος.

RESPECT CUP
12/2/17, Νέα Ζωή – Απόλλων 3-3

Στο γήπεδο της Λυκόβρυσης η ομάδα του Μάνου Κτενιαδάκη μπήκε καλά στο πρώτο ημίχρονο και παρά τον αντίθετο άνεμο δεν απειλήθηκε σε καμία στιγμή. Επιθετικά βγάλαμε ενέργειες και τρεις-τέσσερις καθαρές τελικές που σταμάτησαν στον τερματοφύλακα.

Οντας λοιπόν στο 0-0 ξεκινήσαμε το δεύτερο ημίχρονο αναλόγως αλλά μια ολιγωρία του Παππά που πήγε να προστατέψει την μπάλα αντί να παραχωρήσει πλάγιο οδήγησε σε πέναλτι και το 1-0.

Μετά από μόλις 3 λεπτά δεχθήκαμε και δεύτερο γκολ από ολιγωρία του Σκόντζου, που κάλυψε ανεπιτυχώς για τον Βασσάλο. Για πολλοστή φορά φέτος δεχόμαστε δύο γκολ σε ελάχιστο χρόνο (σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να ειναι σύμπτωση…).

Μειώσαμε σε 2-1 άμεσα με σουτ του Σκόντζου, αλλα το ίδιο έκαναν οι αντίπαλοι όταν αδρανήσαμε ομαδικώς σε κόρνερ και 3-1… Είχαμε ακόμα 15 λεπτά και τα εκμεταλλευτήκαμε μειώνοντας σε 3-2 με πέναλτι που κέρδισε μέσα από πρέσινγκ ο Κουσούνης και αξιοποίησε ο Ράππος. Δημιουργήσαμε κι άλλες ευκαιρίες, με τον Σκόντζο τελικά να ισοφαρίζει με χτύπημα φάουλ!

Στα αξιοσημείωτα η τελευταία φάση του παιχνιδιού που βγάλαμε αντεπίθεση από κόρνερ πέντε εναντίον τριών αλλά ο διαιτητής αποφάσισε να σφυρίξει τη λήξη.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Σαντοριναίος, Σκόντζος, Μπαριάμ, Παπαγεωργίου, Παππάς, Κρητικάκης, Ράππος, Κουσουνής, Βήχος, Κέφης

Ως αλλαγή έπαιξαν: Πάνου, Φούντας, Ηλιόπουλος.

SOCCERLINK

11/2/17, Γέρακας – Απόλλων 1-3

Συνεχίστηκαν οι καλές εμφανίσεις για την ομάδα του Σταύρου Παναγιωτάκη, που σημείωσε έτσι την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.

Ο Απόλλων προηγήθηκε στο 27′ με κοντινό πλασέ του Παππά στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από ασίστ του Τζονικάι. Από φάουλ και κακή εκτίμηση του τερματοφύλακα έγινε το 1-1, όμως η ομάδα μας απάντησε στο 55′ με κεφαλιά του κορυφαίου του αγώνα Τζονικάι και κλείδωσε τη νίκη της στο 75′ με δυνατό βολ πλανέ του Μάικλ.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο β’ μέρος αγωνίστηκαν παιδιά που έχουν λίγο χρόνο συμμετοχής, ωστόσο τα πήγαν περίφημα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δαφαλιάς, Κατσαρέλιας, Τζονικάι, Παδής, Κολλιμάτσης, Τασσόπουλος, Φούντας, Φέλιξ, Βουγιουκλάκης, Πάνου, Μάικλ.

Ως αλλαγή έπαιξαν: Γαούτσης, Αλμπάνης, Παππάς, Γέμελος.