2 - 1
ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
5 Μαρτίου 2016 - 09:30:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 9

Νίκη με ανατροπή!

Νέα νίκη για την ομάδα Νέων του Απόλλωνα στη β’ φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη γειτονική Αγία Παρασκευή. Ηττα στο Respect Cup.

Η ομάδα μας κατάφερε να ξεπεράσει και τις απουσίες (-10 παίκτες!!!) και επικράτησε σ’ ένα ντέρμπι που εκτός από τον τοπικό χαρακτήρα είχε και βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς πριν τον αγώνα είχαμε 1 πόντο διαφορά.

Το παιχνίδι θύμιζε πάρα πολύ εκείνο του πρώτου γύρου, με τη διαφορά ότι οι αντίπαλοί μας ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Το πρώτο τέταρτο η αμυντική μας γραμμή πελαγοδρομούσε, με αποτέλεσμα οι παίκτες της «Σάντα» να δέχονται ωραία δωράκια, με τον Βασσάλο όμως να μην τους αφήνει να τα χαρούν σε δυο περιπτώσεις.

Από την άλλη πλευρά, ενώ είχαμε την κατοχή και κυκλοφορούσαμε καλά την μπάλα, μας ήταν πολύ δύσκολο να διασπάσουμε την καλά οργανωμένη άμυνα των αντιπάλων.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0, με την εικόνα του παιχνιδιού να δείχνει ότι όποια ομάδα κατάφερνε να σκοράρει θα ήταν και πολύ κοντά στο τρίποντο.

Στο 48′ άρχισαν να αναβιώνουν εφιάλτες του πρώτου γύρου, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ υπήρχε αδράνεια στο κέντρο της άμυνας, με τον αντίπαλο φορ να τελειώνει πολύ όμορφα τη φάση (σχεδόν ίδιο γκολ με το παιχνίδι του πρώτου γύρου που είχαμε χάσει 1-0).

Η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε στην ισοφάριση στο 64′ με τον Κωνσταντάκη έπειτα από όμορφη ασίστ του Κρόι και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Νικολαΐδης, στην πρώτη του εμφάνιση με τους Νέους κι ενώ είχε περάσει πριν από δύο λεπτά στον αγώνα, με σέντρα σουτ από τα δεξιά έφερε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ.

Από εκεί πέρα ήμασταν περισσότερο προσεκτικοί στον ανασταλτικό τομέα και χωρίς να κινδυνεύσουμε φτάσαμε στο τελικό 2-1.

Την επόμενη εβδομάδα θα κριθεί κατά πολύ η πρώτη θέση στον όμιλο, στο ντέρμπι με τον Τριφυλλιακό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: 1. Βασσάλος 2. Χρηστάκης 3. Κουβαρδάς (54′ Νικολόπουλος) 4. Καραχάλιος 5. Σαράντος 6. Θαλασσέλης 7. Μαρινάγης (30′ Κρόι) 8. Αλεξανδράκης 9. Κέφης 10. Γεωργούτσος (61′ Νικολαΐδης) 11. Κωνσταντάκης.

Για το Respect Cup η δεύτερη ομάδα των νέων (που ουσιαστικά ήταν αυτή των Eφήβων λόγω των πολλών απουσιών) γνώρισε την ήττα από την πολύ καλή ομάδα του Αετού Κορυδαλλού με 0-4.

Η ομάδα μας στο πρώτο μέρος ήταν έρμαιο στις διαθέσεις των αντιπάλων, χωρίς διάθεση να «παίξει» το παιχνίδι, με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να είναι ήδη στο 0-3.

Στο 2ο ημίχρονο σαφώς βελτιωμένοι, με αγωνιστικότητα και πάθος στις μονομαχίες, καταφέραμε να περιορίσουμε αισθητά τους αντιπάλους μας, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: 1. Καρτσακλής 2. Ζενελάι 3. Μέντζος 4. Σαράντος 5. Μπαϊράμ 6. Μητρόπουλος 7. Χατζής 8. Ηλιόπουλος (Δημάκης) 9. Γεωργούτσος 10.Κρητικάκης (Μέντι) 11.Νικολαΐδης (Φέλιξ).