10 Οκτωβρίου 2015 - 16:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 3
Σκόρερς
67' Βαρσάμης

3χ3 με die hard νοοτροπία!

Η ερώτηση τέθηκε πρόσφατα στην επίσημη σελίδα της ομάδας μας στο Facebook, από τη μακρινή Σαουδική Αραβία: «Για που το πάμε παλικάρια;», αναρωτήθηκε ο Βαγγέλης Ξυπολιτίδης… Ξεκάθαρη απάντηση δεν μπορούμε να δώσουμε…  Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτή η παρέα το ευχαριστιέται και το απολαμβάνει… όπως παλιά!

Πέντε φορές στο πρόσφατο παρελθόν αντιμετωπίσαμε την Αλσούπολη, τέσσερις στο πρωτάθλημα και μία στο κύπελλο. Ακόμα και τη χρονιά της ανόδου στην Α’ (2012-13), δεν τους είχαμε κερδίσει. Ηταν η ώρα να σπάσει αυτή η παράδοση…

Στο πρώτο ημίχρονο δεν έγιναν πολλά. Μετά το 20λεπτο άρχισε να πατά καλύτερα η ομάδα μας στο γήπεδο, παρά όμως κάποια καλά της διαστήματα, δεν έβγαζε τελικές προσπάθειες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την καλύτερη ευκαιρία στο 44′ (πλασέ άουτ). Ηταν η φάση στην οποία τραυματίστηκε στο κεφάλι ο γκολκίπερ μας Γρηγόρης Σύρακας και αντικαταστάθηκε από τον Ρήγα.

Ευτυχήσαμε να προηγηθούμε νωρίς στην επανάληψη, με το δεύτερο φετινό γκολ του αρχηγού Φίλιππου Κοτσαύτη, πάλι από ασίστ του… υπαρχηγού Γαλανόπουλου! Ηταν το 52ο λεπτό, όταν ο καπιτάνο «χώθηκε» στην περιοχή ανάμεσα στους αμυνόμενους και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα.

Το 1-0 μας «έλυσε» και σταδιακά παίζαμε όλο και καλύτερα, όμως σε μια αδράνεια ήρθε η ισοφάριση στο 67′. Και τότε ήταν που μίλησε ο χαρακτήρας αυτής της ομάδας, το μέταλλο από το οποίο είναι φτιαγμένη και η die hard νοοτροπία της.

Παρά τις ατυχίες μέσα στο παιχνίδι, παρά τα 120′ της Τετάρτης, παρά το ότι απέναντί μας είχαμε έναν πάρα πολύ σκληρό αντίπαλο, που ήρθε στο γήπεδό μας… αποφασισμένος για όλα, συνεχίσαμε με την ίδια πίστη στις δυνατότητές μας και με ορθολογικό τρόπο αναζητήσαμε το δεύτερο γκολ. Και το βάλαμε, στο 80′. Ο αέρινος Παπουτσής πέρασε σαν να μην υπήρχε τον αντίπαλο στόπερ, «έσπασε» τέλεια την μπάλα στο ύψος του πέναλτι κι ο επερχόμενος Γογγολίδης πλάσαρε ιδανικά, εν μέσω αποθέωσης.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν απειληθήκαμε, αντίθετα φτάσαμε κοντά και σε ένα τρίτο γκολ. Ολα τα παιδιά ήταν πρόθυμα να θυσιαστούν σε κάθε φάση, προκειμένου να παραμείνουν οι τρεις βαθμοί στο σπίτι μας, όλοι έτρεξαν, μόχθησαν, πάλεψαν για το συμπαίκτη τους και την ομάδα. Την ΟΜΑΔΑ, που χαίρονται όλοι φέτος να βλέπουν.

Στο Κύπελλο ήδη έχουμε φτάσει μακρύτερα από ποτέ (στους «32» θα φιλοξενήσουμε τον πολύ δυνατό Αγιο Ιερόθεο), στο πρωτάθλημα μόλις κάναμε το τρία στα τρία, όμως… φίλε Βαγγέλη, σε διαβεβαιώνουμε ότι τα πόδια μας πατάνε στη γη. Δεν κοιτάζουμε την 30ή αγωνιστική, κοιτάζουμε αποκλειστικά και μόνο την 4η, που θα μας βρει φιλοξενούμενους από την Κορωνίδα, στο αχανές γήπεδο του Γαλατσίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΛΣΟΥΠΟΛΗ 2-1 (ημίχρονο: 0-0)

(52′ Κοτσαύτης, 80′ Γογγολίδης)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας (44′ λ.τρ. Ρήγας), Κωνσταντάκης, Τσεσμελής, Κοτσαύτης (54′ Γογγολίδης), Γαλανόπουλος, Παναγιώτου, Παπουτσής, Λυμπερόπουλος Π., Κανδεράκης, Ισμέρης (68′ Βλογιαννίτης), Λυμπερόπουλος Κ.