16 Απριλίου 2016 - 17:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 27
9' Παναγιώτου
69' Κούρος
Σκόρερς

Εύκολη νίκη στο ντέρμπι!

Στο ίσως πιο παραγωγικό της παιχνίδι για φέτος, η ομάδα μας δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στον συμπολίτη Ατρόμητο, με το σκορ να μένει μόνο στο 2-0 κυρίως εξ’ αιτίας του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Παρά τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών (Γαλανόπουλος, Παπουτσής, Κανδεράκης, Γογγολίδης, Λισγάρης), η ομάδα μας μπήκε όπως έπρεπε σε αυτό το τοπικό ντέρμπι γοήτρου, πήρε από την αρχή τα ηνία κι έδειξε ότι ήθελε πολύ τη νίκη.

Το σκορ άνοιξε στο 9′, από εκτέλεση κόρνερ του Μήτρου, που βρήκε αφύλαχτο τον Παναγιώτου και αυτός με κεφαλιά κάρφωσε την μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα. Το α’ ημίχρονο ήταν επιθετικός μονόλογος για την ομάδα μας, που δεν απειλήθηκε καθόλου κι έχασε ευκαιρίες για να πάει το σκορ στα επίπεδα του 2-0/3-0, μεταξύ αυτών και δοκάρι του Κούρου.

Παρόμοιο το σκηνικό στην επανάληψη, στο γήπεδο υπήρχε μόνο Απόλλων, τουλάχιστον μέχρι να σημειωθεί το δεύτερο γκολ. Ηταν το 69ο λεπτό, με τον Κούρο να υποδέχεται μαεστρική ασίστ του Κοτσαύτη με το αριστερό (κατ’ άλλους στραβοκλωτσιά) και μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα να σκοράρει το παρθενικό του γκολ με την πρώτη ομάδα γράφοντας το 2-0, μία εξέλιξη που βάσει των πολλών τελικών θα έπρεπε να είχε σημειωθεί νωρίτερα.

Μόνο τότε επήλθε μια σχετική χαλάρωση, που επέτρεψε μια-δυο επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ μας, ωστόσο και πάλι είχαμε κι εμείς κι άλλες φάσεις για ένα τρίτο γκολ, με τον Μήτρου με απευθείας κόρνερ να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 85′.

Ενα χορταστικό απόγευμα από την ομάδα μας, που τα είχε όλα. Και επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, σύντομα θα δημοσιευτούν και τα χαϊλάιτς της αναμέτρησης, αφού υπήρχε κάλυψη από το NFStudiosports.

Κάπως έτσι, μπήκε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ηττών στο γήπεδό μας, κερδίσαμε και μια θέση στη βαθμολογία, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι πλέον έχουμε τη 2η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος!

Ακολουθεί παιχνίδι στην έδρα του 3ου Παλαιού Φαλήρου, πριν τη διακοπή για το Πάσχα, ενώ το πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί με την υποδοχή του 5ου Αστέρα Ζωγράφου και την αναμέτρηση στον Ταύρο με τον 2ο Αγιαξ.

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος, Παπαδόπουλος, Κοτσαύτης, Κούκος (88′ Γιαννόπουλος), Τσεσμελής, Παναγιώτου, Λυμπερόπουλος (81′ Οικονόμου), Βλογιαννίτης, Μήτρου, Κούρος.