2 - 0
ΧΑΛΑΝΔΡΙ
14 Φεβρουαρίου 2015 - 11:30:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 18

Αριστα 10!

Ολα βαίνουν καλώς στην ομάδα Νέων του Απόλλωνα, 10η σερί νίκη αυτή κόντρα στο Χαλάνδρι, με τους παίκτες μας να αντέχουν και στο… ξύλο.

Η ομάδα μας πήρε εύκολα τη νίκη και το καλό νέο είναι πως με εξαίρεση τον Κανέλλο, οι υπόλοιποι παίκτες βγήκαν… σώοι και αβλαβείς από τον αγωνιστικό χώρο.

Το πρώτο ημίχρονο του Απόλλωνα ήταν εξαιρετικό, πολύ γρήγορο ποδόσφαιρο, με τους κεντρικούς μας να δίνουν ρυθμό με συνεχή εναλλαγή θέσεων και με κατοχή που αν υπήρχε στατιστική υπηρεσία θα πλησίαζε το 80%. Το 1-0 δεν άργησε να έρθει, ήταν το 9ο λεπτό όταν ο Λάμπης Κωνσταντάκης άνοιξε το φετινό του λογαριασμό με τους Νέους, με σουτ έξω από την περιοχή.

Η ομάδα μας δεν επαναπαύτηκε και συνέχισε να πιέζει για να πετύχει το δεύτερο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται συνεχώς σε θέση άμυνας. Καθώς κυλούσε ο χρόνος το παιχνίδι (με την ανοχή του διαιτητή) άρχισε να γίνεται ιδιαίτερα σκληρό και δεν ήταν λίγες οι φορές που οι παίκτες της ομάδας βρέθηκαν στο έδαφος από δυνατά μαρκαρίσματα των αντιπάλων…

Ξέρουμε, όμως, να αντιδρούμε και σε αυτό το στιλ ποδοσφαίρου. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου έγινε καταφανέστατο πέναλτι στον Κανέλλο («δεν έχω ξαναδεί στα 18 χρόνια καριέρας μου πιο μαρς πέναλτι», μονολογούσε μετά το ματς ο τεχνικός μας Γιάννης Γουρδουμπάς) που μόνο ο διαιτητής δεν είδε. Αλλά από εκτέλεση κόρνερ στην αμέσως επόμενη φάση κι έπειτα από αναμπουμπούλα ο χαλύβδινος Βαγγέλης Καραούζας έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο πρωταρχικό μας μέλημα ήταν να διατηρήσουμε το υπέρ μας σκορ αλλά και να μην έχουμε κάποιο τραυματισμό. Ο πρώτος στόχος επετεύχθη, ο δεύτερος όμως όχι. Σε μια φάση του παιχνιδιού και ενώ είχαν πραγματοποιηθεί όλες οι αλλαγές, η ομάδα μας έπαιζε με 9 παίκτες λόγω τραυματισμών των Παπαδόπουλου και Κανέλλου, ο δεύτερος δεν κατάφερε να συνεχίσει το ματς.

Παρ’ όλα αυτά, κρατούσαμε με ευκολία το υπέρ μας σκορ και μάλιστα στο τέλος του αγώνα παραλίγο να έχουμε το highlight της σεζόν, όταν ο σκιέρ Συγγρός ξεκίνησε μια κούρσα πολύ πριν το κέντρο (και με κίνδυνο της σωματικής του ακεραιότητας, καθώς τα τάκλιν… σφύριζαν), πέρασε ούτε λίγο ούτε πολύ πέντε αντιπάλους, όταν όμως έφτασε απέναντι από τον τερματοφύλακα (κι ενώ τα επίπεδα οξυγόνου είχαν βαρέσει κόκκινα) η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ξυστά έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ακολουθεί ένα ακόμα τοπικό ντέρμπι για την ομάδα μας, με αντίπαλο τον Ατρόμητο και ενώ η πρόκριση στην επόμενη φάση μοιάζει εξασφαλισμένη.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Θαλασσέλης (40’ Μπαχαράκης), Παπαδόπουλος, Καραούζας, Δημαλέξης, Βλάχος MVP, Κούρος, Κανέλλος, Γογγολίδης (60’ Κουτσούκος), Βλογιαννίτης (55’ Θεοδωρακόπουλος), Κωνσταντάκης (45’ Συγγρός).

Soccerlink

Οι Εφηβοι κάνοντας καταπληκτικό παιχνίδι και χωρίς να υπάρχει ούτε ένας που να υστέρησε, έφτασε στη νίκη απέναντι στον Κένταυρο με 2-0, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο με γκολ του Αλεξόπουλου και του Καραχάλιου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γαβιώτης, Κουτσούκος (Πετικίδης), Καραχάλιος, Αρτσάνος (Παπακωνσταντής), Χρηστάκης (Τσίπουρας), Θεοδώρου, Κουβαρδάς (Γεωργούτσος), Αλετράς MVP (Παπαγεωργίου), Σκαλτσάς (Μαρινάγης), Καπότης (Αλεξανδράκης), Αλεξόπουλος (Μπασμπανάς).