16 Νοεμβρίου 2013 - 15:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 9
ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ
0
3

Σίγουρα μπορούσαμε καλύτερα

Αν δεχθούμε ότι υπάρχουν ήττες «εντός προγράμματος», τότε σίγουρα σ’ αυτή την κατηγορία συγκαταλέγεται μία τέτοια από τον πρωτοπόρο, αήττητο και φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου Χαραυγιακό.

Από την άλλη, πάντως, είχαμε την ελπίδα ότι θα μπορούσαμε να προβάλουμε μεγαλύτερη αντίσταση, ωστόσο δεχθήκαμε τρία «φθηνά» γκολ στο α’ ημίχρονο και δεν αξιοποιήσαμε τις δικές μας ευκαιρίες.

Το 0-3 σαν σκορ αδικεί την προσπάθειά μας και τους εαυτούς μας. Κάναμε το έργο των αντιπάλων μας να φανεί πολύ εύκολο, από δικές μας ολιγωρίες. Ενα αχρείαστο χέρι-πέναλτι σε κόρνερ μόλις στο 9′ έδωσε την ευκαιρία στον Χαραυγιακό να προηγηθεί και δύο λεπτά αργότερα σε κενή εστία δεν κατάφερε ο Βασίλης Κούκος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-1.

Ο Χαραυγιακός είχε την μπάλα και την εδαφική υπεροχή, χωρίς πάντως να ασκεί και τρομερή πίεση στα καρέ μας. Το δεύτερο γκολ στο 32′ προήλθε από… αράουτ και σε στιγμή που ποδοσφαιριστής μας άφησε τον αντίπαλο που μάρκαρε για να δέσει τα κορδόνια του, δείγμα κι αυτό της απειρίας μας. Το 0-3 στο 41′, με όλη την άμυνά μας απούσα, έβαλε οριστικό τέλος στο ματς.

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε η επανάληψη, με τη δική μας ομάδα πάντως να φτάνει αρκετές φορές κοντά σε ένα γκολ, έχοντας μεταξύ άλλων και δοκάρι σε εναέριο πλασέ του Παναγιώτου. Και σίγουρα δικαιούμασταν ένα καλύτερο σκορ από το 0-3.

Το ενθαρρυντικό ήταν ότι η ομάδα μας, που έπαιξε με σημαντικές απουσίες (Παππάς, Κατσιμεντές, Βλογιαννίτης), δεν έδειξε σκορποχώρι, όπως στα δύο παιχνίδια που συνετρίβη (με Ολυμπιακό Λιοσίων και Αγία Ελεούσα). Το πάλεψε στο μέτρο του δυνατού και αν δεν απέφευγε τα αστεία γκολ που δέχθηκε, ίσως δυσκόλευε έναν σαφώς πιο έμπειρο από εμάς και ανώτερο αντίπαλο.

Πολύ σημαντική και η αρκετά καλή παρουσία του Φοίβου Κοτσαύτη, στο πρώτο του 90λεπτο μετά το σοβαρό τραυματισμό του, ενώ θετικές εντυπώσεις άφησαν και τα παιδιά που μπήκαν αλλαγή.